Базові навички надання першої долікарської допомоги.


Перша долікарська допомога – це комплекс невідкладних заходів, спрямованих на порятунок життя людини.

Першу долікарську допомогу може надати будь-яка людина, яка опинився в критичний момент поруч з постраждалим, але для цього необхідно мати елементарні базові знання та навички. Від своєчасного надання такої допомоги може залежати чиєсь життя.


Алгоритм надання першої долікарської допомоги.

Щоб не розгубитися і грамотно надати першу долікарську допомогу, важливо дотримувати наступну послідовність дій:

1.    Забезпечити безпеку собі, потерпілому та оточуючим.
2.    Перевірити наявність у потерпілого ознак життя (пульс, дихання, реакція зіниць на світло) і свідомості.
•    для перевірки дихання необхідно закинути голову потерпілого, нахилитися до його рота і носа та спробувати почути або відчути подих;
•    для «прослуховування» пульсу необхідно покласти подушечки пальців до сонної артерії потерпілого;
•    для оцінки свідомості необхідно (по можливості) взяти потерпілого за плечі, акуратно струсити і поставити будь-яке запитання.
3.    Викликати швидку допомогу, а якщо необхідно, то і фахівців рятувальників.
4.    Надати першу невідкладну допомогу в залежності від ситуації.
5.    Забезпечити потерпілому фізичний і психологічний комфорт, дочекатися прибуття фахівців.

Давайте розглянемо основні базові навички надання першої долікарської допомоги.

1. Штучне дихання.

Штучне дихання (штучна вентиляція легенів) проводиться негайно з метою відновлення природної вентиляції легенів, якщо при огляді потерпілого природне дихання не виявлено.


Найбільш ефективним способом, при наданні першої долікарської допомоги, вважається штучне дихання «рот в рот»:


1.    Забезпечте прохідність верхніх дихальних шляхів. Поверніть голову потерпілого на бік і пальцем видаліть з порожнини рота слиз, кров, сторонні предмети. Перевірте носові ходи потерпілого, а при необхідності очистіть їх.


2.    Закинути голову потерпілого назад, утримуючи шию однією рукою.
Не міняйте положення голови потерпілого при травмі хребта!


3.    Затисніть ніс потерпілого великим і вказівним пальцем. Глибоко вдихніть, щільно пригорніться губами до рота потерпілого. Зробіть видих в легені потерпілого.


4.    Перші 5-10 вдихів повинні бути швидкими (за 20-30 секунд), потім – 12-15 видихів у хвилину.
5.    Слідкуйте за рухом грудної клітки потерпілого. Якщо груди потерпілого при вдиху повітря піднімається, значить, ви все робите правильно.

2.  Непрямий масаж серця.

Якщо разом з диханням відсутній пульс, тоді необхідно зробити непрямий масаж серця.
Непрямий (закритий) масаж серця або компресія грудної кліттни проводиться негайно з метою стиснення м'язів серця між грудиною та хребтом для підтримки кровообігу людини при зупинці серця.

Дуже важливо:   Не можна проводити закритий масаж серця при наявності пульсу!

Техніка непрямого масажу серця:
1.    Покладіть постраждалого на плоску тверду поверхню.
Заборонено проводити компресію грудної клітини на ліжку та іншій м'якій поверхні!
2.    Знайдіть у потерпілого Мечоподібного відростка. Мечоподібний відросток – це найкоротша і вузька частина грудини, її закінчення.


3.    Позначте 2-4 см вгору від мечоподібного відростка – це точка компресії.
4.    Покладіть основу долоні на точку компресії. При цьому, в залежності від місця розташування особи, яка здійснює реанімацію, великий палець повинен вказувати або на підборіддя або на живіт потерпілого,. Поверх однієї руки покладіть другу долоню. Натискання проводяться суворо основою долоні – ваші пальці не повинні стикатися з грудиною потерпілого.


5.    Здійснюйте ритмічні поштовхи грудної клітини сильно, плавно, суворо вертикально, вагою верхньої половини вашого тіла. Частота – 100-110 натискань в хвилину. При цьому грудна клітина повинна прогинатися на 3-4 см.

Немовлятам непрямий масаж серця проводиться вказівним і середнім пальцем однієї руки. Підліткам – долонею однієї руки.
Якщо одночасно з закритим масажем серця проводиться штучна вентиляція легенів, кожні два вдиху повинні чергуватися з 15 натисканнями на грудну клітину.

3. Зовнішня кровотеча.

Залежно від типу судини, виділяють капілярну, венозну  та артеріальну кровотечі.

При капілярній кровотечі зупинка крові здійснюється шляхом накладення бинта (пов'язки). Поранені кінцівки рук або ніг необхідно підняти вище рівня тулуба.

При венозній кровотечі накладається тиснуча пов'язка. Для цього на рану накладається марля, поверх неї укладається кілька шарів вати (якщо немає – чистий рушник) і туго бинтується. Кровотеча при стисненні вени такою пов'язкою швидко припиняється. Якщо тиснуча пов'язка промокає, сильно натисніть на неї долонею.

При артеріальній кровотечі, щоб зупинити кровотечу, необхідно перетиснути артерію. Для цього сильно притискається артерія пальцями або кулаком до підлягаючих кісткових утворенням.

При пошкодженнях кінцівок, найкращим способом зупинки кровотечі є жгут:
1.    Накладіть жгут на одяг або м'яку підкладку трохи вище рани.


2.    Затягніть жгут і перевірте пульсацію судин – кровотеча повинно припинитися, а шкіра нижче жгута збліднути.


3.    Накладіть пов'язку на рану.


4.    Запишіть точний час, коли накладено жгут.
Жгут на кінцівки можна накладати максимум на 1 годину. По його закінченні жгут необхідно послабити на 10-15 хвилин. При необхідності затягнути знову, але не більше, ніж на 20 хвилин.

4.  Переломи.

Будь-який перелом кістки супроводжується сильним болем, а іноді – непритомністю або шоком. Розрізняють відкриті і закриті переломи. Перший супроводжується пораненням м'яких тканин і кровотечею, в рані іноді помітні відламки кістки.

Перша допомога при переломі:

1.    Оцініть тяжкість стану потерпілого, визначте місце перелому.
2.    При наявності кровотечі, зупиніть його.
3.    Визначте, чи можна переміщувати потерпілого до прибуття фахівців.
Не переносьте постраждалого і не міняйте його положення при травмах хребта!
4.    Забезпечте нерухомість кістки у ділянці перелому. Для цього необхідно знерухомити суглоби, розташовані вище та нижче перелому.
5.    Накладіть шину. В якості шини можна використовувати плоскі палиці, дошки, лінійки, прути та інше. Шину необхідно щільно, але не туго, зафіксувати бинтами або пластиром.

При закритому переломі іммобілізація (нерухомість кістки у ділянці перелому) проводиться поверх одягу.
При відкритому переломі не можна прикладати шину до місць, де кістка виступає назовні.

Варіанти накладення шин:
а) накладення шини на передпліччя


б) накладення шини на гомілку


в) накладення шини при переломі стегна

4. Закупорювання дихання при попаданні їжі.

При попаданні їжі або сторонніх тіл в трахею, вона закупорюється (повністю або частково) – людина задихається.

Ознаки закупорювання дихальних шляхів:
•    Відсутність повноцінного дихання. Якщо дихальне горло закупорені в неповному обсязі, людина кашляє; якщо повністю - тримається за горло.
•    Нездатність говорити.
•    Посиніння шкіри обличчя, набухання судин шиї.

Для відновлення дихання необхідно провести очистку дихальних шляхів:

1.    Встаньте позаду потерпілого.
2.    Візьміться за нього руками, зчепивши їх в «замок», трохи вище пупка, під реберної дугою.


3.    Сильно натиснути на живіт потерпілого, різко згинаючи руки в ліктях. Не стискайте груди потерпілого, за винятком вагітних жінок, яким натискання здійснюються в нижньому відділі грудної клітини.


4.    Повторіть прийом кілька разів, доки дихальні шляхи не звільняться.

Якщо потерпілий втратив свідомість і впав, покладіть його на спину, сядьте йому на стегна і обома руками сильно натисніть на живіт, на реберні дуги потерпілого.

Для видалення сторонніх тіл з дихальних шляхів дитини, необхідно повернути її на живіт та поплескати їй 2-3 рази між лопатками. Будьте дуже обережні. Навіть якщо дитина швидко відкашлялася, зверніться до лікаря для медичного огляду.

5. Непритомність або втрата свідомості.

У разі непритомності або втраті свідомості покладіть постраждалого горизонтально. Якщо у нього бліде обличчя, підійміть його ноги і трохи потрусіть, щоб дати приплив крові в голову. По черзі, кілька разів, сильно з боків затискайте кінчики пальців обох його рук, особливо мізинець і середній палець.

Несильно натискаючи на точку між підборіддям і нижньою губою, масажуйте по спіралі. Для натискання краще використовувати нігтьову фалангу великого пальця правої руки. Потім зробіть те ж між носом і верхньою губою.

Добре розітріть йому вуха. Проведіть коротке і сильне стиснення мочок вух кінчиком нігтьової фаланги великого пальця та третьої фалангою вказівного пальця правої руки. Зробіть активний точковий масаж верхівки голови.
 

Дуже важливо:  Заборонено робити активний точковий масаж верхівки голови при черепно-мозкових пораненнях!

Зробіть короткі поколювання добре затиснутим самим гострим кінчиком предмета (голка, кінчик ножа або гострого каменю, затиснуті між великим і вказівним пальцем) від кінчика носа до верхівки голови, по середній лінії на сантиметровому інтервалі від точки до точки впливу.

Додатково можете покласти свої долоні на живіт потерпілому так, щоб обидва великі пальці долонь розташовувалися на ділянці пупка. Сильно натискайте на живіт вгору до діафрагми, в ритмі дихання 18 разів на хвилину. Час повернення в свідомість - до 5 хвилин.

Іноді буває так, що допомога потрібна саме Вам. Наприклад, Ви відчуваєте, що ось-ось втратите свідомість, а поруч нікого немає. Не панікуйте. Швидко розітріть долоні один об одного. Тисніть на точки під носом і під нижньою губою. Так як сили може не вистачити для того, щоб обробляти кожен палець, бо все тіло обмирає, тому опустіться на підлогу і постукайте відразу всіма кінчиками пальців об підлогу.
Через пару хвилин, повернетеся до звичного стану.