Особливості виживання в болотистій місцевості

Одними з найбільш небезпечних місць в лісах є болота з трясовинами. Така місцевість часто стає причиною загибелі людей, які потрапили в екстремальну ситуацію. Тому потрібно знати хоча б основи виживання на болотах.


        Найхарактернішою ознакою болота є особлива рослинність, яка полюбляє вологу, та вологий ґрунт, поява важко прохідних ділянок з великою кількістю води і бруду. Поверхня болота дуже оманлива. Болота рідко бувають однаково прохідними, особливо в різні пори року. Зазвичай, на великих заболочених площах є непрохідні місця з небезпечної трясовиною, а також не дуже драговині та цілком прохідні ділянки, сухі, підняті ділянки з деревами. Як правило, ці всі типи ділянок перемішані.


        Відмінними ознаками важко прохідного болота з драговинами є білуватий поверхневий шар, з повною відсутністю рослинності, більш поодинокими купинами та видимою вирвою.


       Велику небезпеку становлять озера, так звані "вікна" – ділянки прозорої води на сіро-зеленій поверхні болота, які заросли торф'яно-рослинним покривом. Вони мають глибокі тінисті водойми, які зверху затягнуті плавучими рослинами, травою та зовні майже нічим не виділяються. Їх розміри іноді можуть досягати до десятка метрів. Провалитися в них можна раптово, якщо не дотримуватися запобіжних заходів.


        Сухі ділянки визначаються по підйому рельєфу місцевості та наявності дерев. Кущі верболозу можуть рости впритул з трясовиною, а ось високі дерева, особливо сосни, говорять про наявність невеликої ділянки з твердої землею.


       Складність виживання на болотистій місцевості міститься у вирішенні комплексу проблем:


•    труднопрохідна місцевість;
•    велика кількість небезпечних тварин та іншої живності;
•    висока вологість;
•    засилля комарів і гнусу;
•    труднощі з сухими матеріалами для розведення вогню;
•    дефіцит води, придатної для пиття;
•    труднощі з видобутком їжі;
•    отруйні випаровування;
•    практично відсутність нормального місця для привалу.


       Потрапивши в таку ситуацію, щоб вижити, Вам необхідно знати:
1.    Можна чи не можна подолати болото.
2.    Правила пересування по болотистій місцевості.


        Болота в різні пори року мають різну прохідність на всьому своєму протязі та в різні пори року. Багато з них, які важко прохідних влітку, взимку замерзають і стають легко прохідними, а легкопрохідні в суху пору року стають абсолютно непрохідними навесні і восени.


        Прохідні ділянки болота визначаються наявністю густої трави упереміш з осокою або сосною, товстого, суцільного покриття мохом. Більш важко прохідні ділянки болота будуть визначатися наявністю на ньому серед моху частих калюж застійної води, а також наявність не болоті великої кількості густих чагарників, верби, вільхи, ялин чи беріз. Для пересування в такій місцевості необхідно пересуватися поодинці по смужках і грядам, порослих мохом і невисокими кущами. Про непрохідності болота буде свідчити наявність великої кількості очерету і яскраво-зеленої трави. Це драговина. Вона майже непрохідна.


Як переміщатися по болоту.


        Для того, щоб пройти заболочену ділянку, Ваша перша задача – вибрати маршрут по прохідним  та сухим ділянкам, в обхід трясовини.


        При переміщенні на заболочених ділянках місцевості Ви зобов'язані дотримуватися основних правил:


1.    Драговину краще обходити, ніж долати. Це заощадить сили, час та забезпечить Вашу безпеку.
2.    Завжди мати з собою довгу міцну жердину з сучком-гаком, щоб вона могла витримати півтори маси людини з урахуванням намоклого одягу і вантажу. Промацуйте жердиною дорогу попереду.
3.    Завжди триматися поблизу дерев або кущів.
4.    Провалившись у болото, не робити різких рухів. Постарайтеся прийняти горизонтальне положення, покласти перед собою горизонтально жердину для створення більшої площі опори, а також спробуйте дотягнутися до поруч зростаючих кущів і дерев.
5.    Найкраще долати заболочену ділянку мінімум удвох. Напарник, в разі Вашого провалювання у драговину, може протягнути жердину та допомогти вибратися.
6.    При пересуванні в складі групи необхідно йти один за одним, слід у слід.
7.    При необхідності не шкодувати майно. Краще бути живим без наплічника, ніж з наплічником загинути.

При пересуванні через незнайому болотисту місцевість, потрібно йти обережно, не роблячи різких рухів, з зупинкою і не поспішаючи. Йдучи по болоту, потрібно попередньо перевіряючи перед собою жердиною ґрунт на міцність і твердість.


        Поверхня деяких болот дуже оманлива. Часто тонкий поверхневий шар неглибокий і під ним знаходиться твердий ґрунт і, навпаки, невеликі зелені ділянки, що здаються іноді твердими острівцями, насправді легко провалюються під вагою людини в трясовину.


        Невеликі заболочені ділянки особливої небезпеки не представляють. Їх легко обійти, наступаючи на купини або кореневища чагарників, які дають міцну опору для ніг. Коли немає ні купин, ні чагарників, сумнівні ділянки слід проходити, попередньо перевіряючи жердиною ґрунт. Переконавшись у неможливості пройти або обійти небезпечні ділянки, як варіант, можна накидати трохи гілок, покласти хрест-навхрест кілька жердин або зв'язати мат з очерету, трави, соломи, які послідовно укладаються у напрямку руху. Послідовність укладання полягає в тому, що в міру їх вивільнення вони перекладаються вперед, прокладаючи гать. Йти по слизькій гаті слід обережно, спираючись по можливості на жердину, приставним кроком або з розворотом ступні в зовнішню сторону.


        При русі по купинах ногу потрібно ставити на всю ступню, на середину купини, при цьому плавно, без стрибків переносити вагу свого тіла та зберігати рівновагу. Для підтримки рівноваги потрібно спиратися на жердину. При русі по високим купинах для збереження рівноваги і опори, жердина для страховки трохи виставляється вперед, і вага тіла плавно переноситься з однієї ноги на іншу. Намагайтеся не перестрибувати з купини на купину. Через їх нестійкості при стрибку втрачається рівновага, а це може привести до падіння і травм.


         Для полегшення подолання великих заболочених просторів можна виготовити з підручних засобів болотоступи або інші пристосування.


         Завжди потрібно обходити зустрілися на шляху ділянки води, так звані "вікна", тобто місця розриву сплавини, де вона дуже тонка. Також по можливості завжди потрібно обходити тонкі місця. Якщо ж в силу обставин Ви все-таки змушені йти через драговину, тоді необхідно вжити всіх заходів обережності. По-перше, потрібно визначити і намітити шлях руху. По-друге, перед початком проходження болота максимально послабити лямки рюкзака, щоб за необхідності його можна було б швидко скинути. По-третє, група за такій ділянці болота повинна йти по одному з інтервалом 5-7 м та ні в якому разі слід у слід. Це пов'язано з тим, що ґрунт під ногами людини буде коливатися, але зможе витримати його вагу з наплічником, а при більшому навантаженні може статися розрив і провалювання. Тому для страховки необхідно постійно тримати жердину напоготові, в горизонтальному положенні.


        Якщо Ви впали у трясовину, то відразу ж потрібно швидко підтягти до себе жердину і лягти на неї грудьми. У цьому положенні категорично заборонено робити різкі  та зайві рухи, щоб ще більше не прорвати сплавини, тому не втрачайте самовладання, не панікуйте та не борсайтеся у воді. Це тільки погіршить Ваше становище. Якщо Ви провалилися в болото і самі не в змозі піднятися, тоді насамперед позбудьтеся від зайвого вантажу, скиньте наплічник. Потім постарайтеся прийняти горизонтальне положення і навалитися грудьми на жердину. Вибиратися з трясовини треба не поспішаючи і без різких рухів, використовуючи жердину та допомогу інших учасників групи.


        Проходити болото потрібно у взутті та одязі. Штани повинні бути заправлені, щоб вони не чіплялися за що-небудь. Спорядження, продукти і одяг повинні бути покладені в середину наплічника бажано в водонепроникний матеріал (поліетиленовий мішок, прогумований шматок брезенту). Захиститися від отруйних газів на болотах можна за допомогою простої пов'язки, яка закриває рот і ніс.


         У болотистій місцевості небезпеку становлять отруйні змії, п'явки і особливо рої гнусу. Тому, щоб не наштовхнутися на змій, треба намагатися контролювати кожен крок і намагатися створювати більше шуму. Крім цього, не забувайте періодично себе оглядати. Знімайте, якщо виявите п'явок, що присмокталися. Щоб врятуватися від гнусу, можна намазати відкриті ділянки шкіри болотним брудом.


Як орієнтуватися на болоті.


        При русі по болоту постійно потрібно стежити за напрямком руху. Якщо у Вас немає компаса, тоді можна орієнтуватися по сторонах світу за допомогою вже відомих способів:


•    По рослинності (дерева). У зростаючих на відкритому просторі дерев гілки довше і гущі. З північного боку кора на деревах темніше і грубіше, стовбури беріз мають більше плям, стовбури беріз і сосен зазвичай чорніють після дощу, а смоли на них виділяється менше.
•    По сонцю і годинах.
•    По зіркам.


        Крім цього, на болоті дуже важливо на шляху проходження ставити "віхи" (орієнтири). Щоб вони більше були помітні, на них прив'язують невеликі шматочки яскравої матерії. Таке маркування шляху допоможе при поверненні назад, якщо не буде можливості подальшого руху вперед.
Як забезпечити себе водою в болотистій місцевості.


       Завжди при собі треба мати воду. Без води найбільш часто відбуваються переохолодження і зневоднення.


       Болотну, стоячу воду пити не можна! Для цього постарайтеся перед пересуванням через болото створити запас води. Для цього необхідно знайти джерело, озеро або річку. У будь-якому випадку воду треба кілька разів фільтрувати і обов'язково кип'ятити.


Як швидко отримати вогонь і правильно розвести багаття.


       При переході по болотистій місцевості під час привалу для знезараження води, обігріву, просушування взуття та одягу потрібне багаття. Крім цього дим від багаття допоможе захиститися від комарів і гнусу.


        Дров на болоті мало, майже все сире та гниле, тому, перед тим як почати рух, подбайте, щоб у Вас був підготовлений сухий трут, а також подумайте про перенесення тліючих вуглинок.


        Вогонь необхідно розводити на сухих ділянках, де можуть бути дерева, частина гілок яких сухі. Також, на болотах в якості палива можна використовувати сухий торф – прекрасний горючий матеріал для багаття. Торф в нижніх шарах занадто вологий і часу, щоб його сушити у Вас не буде. Тому торф треба різати там, де він горбками височить над болотом і досить сухий. Також можна використовувати і висохлий послід тварин. Він не дає сильного полум'я, тліє, але дає досить багато тепла. Як недолік слід зазначити, що для швидкого займання такого палива необхідно повноцінне, розведене багаття. Тому спочатку розпалюється невелике багаття, а потім в нього підкидається торф або висохлий послід. Використання такого варіанта комбінованого палива (дрова, торф і послід) робить багаття економічним і дає можливість зберегти свої сили.


        Коли багаття розводиться на болоті, на дуже вологій поверхні, тоді для того, щоб вогонь, що зароджується, не згас на вологому ґрунті, в першу чергу, слід знайти під багаття майданчик на височині. На вологому ґрунті треба зробити відносно суху підкладку (настил з каменів або розколотих уздовж і щільно укладених між собою товстих гілок). Якщо ж багаття розводиться на помості-лежанці для відпочинку, піднятою на невелику висоту, тоді на помості, попередньо робиться підкладка під багаття з землі, на якій можна розводити вогонь.


       Це дасть можливість обсохнути, приготувати їжу, а заодно відганяти гнус і диких тварин, які особливо активні вночі.


Як облаштувати нічліг в болотистій місцевості.


        Пересуваючись по болоту потрібно намагатися частіше робити привали, щоб висушити взуття та провітрити ноги. Від постійного перебування в мокрому взутті, на ногах можуть утворитися рани, Ви просто не зможете рухатися. Вважаю, немає сенсу пояснювати, що буде далі.


        Привали, як правило, влаштовують на височини, на відносно сухій ділянці болотистої місцевості. Якщо ж сухого місця для привалу і відпочинку Ви не знайшли, тоді постарайтеся відшукати більш-менш міцне, розлоге дерево і побудувати з гілок на ньому поміст-лежанку. Головна вимога – щоб поміст-лежанку було піднесено над мокрою поверхнею не менше ніж на 1-1,5 метра, щоб зігрітися і відпочити.


Чим харчуватися в болотистій місцевості.


        У болотистій місцевості асортимент їжі невеликий. Основною їжею будуть різні комахи, молюски, коріння і плоди деяких болотних рослин.


        Найдоступніше джерело їжі – це кореневище очерету. Його корінь можна не вимочувати, а просто нарізати на шматки, висушити, розмолоти, запікати і варити.


        Ще одне джерело протеїнів – це жаби. Наловити їх нескладно, головне – зняти шкіру і насадити лапки на палички, щоб обсмажити. Можна їсти їх і в сирому вигляді.


        Крім цього, на болотах можна харчуватися зміями, можна полювати на невеликих нутрій, ондатр, бобрів, але розраховувати на таку їжу сильно не потрібно. Завжди потрібно пам'ятати, що в природному ланцюжку харчування, якщо Ви не маєте досвіду в цьому питанні і не дотримуєтесь запобіжних заходів, Ви легко можете перетворитися з мисливця в жертву і самі станете для когось їжею.


        Пересуваючись по болотистій місцевості, кожна людина постійно відчуває психологічну напругу та відчуття страху. Вона набагато швидше втомлюється через високу вологість, намоклий одяг і взуття, важко прохідну місцевість і велику кількість комах. При постійному перебуванні у воді організм людини піддається втраті своїх теплозахисних властивостей, в результаті чого швидше настає гіпотермія. Крім цього, необхідно розуміти, що швидкість руху по болотистій місцевості дуже мала і не дозволяє робити розрахунок за часом. Тому завжди потрібно пам'ятати, що зупинка на нічліг повинна бути не менше ніж за 4 години до настання темряви, щоб встигнути підготувати місце для ночівлі, розвести вогонь, що в умовах високої вологості з сирими дровами не завжди може вийти.


        З огляду на всі ці труднощі, Ви повинні раз і назавжди запам'ятати: пересування по болоту – це крайній і вимушений захід, який виправданий лише надзвичайними обставинами.