Особливості виживання в гірській місцевості

Умови в горах значно відрізняються від умов рівнини, які звичні для більшості людей. Потрапивши в гірську місцевість організм людини повинен пристосуватися до нестачі кисню та вологи, різким перепадам температури, сильній яскравості денного світла. Крім цього, пересуваючись по гірській місцевості, організм буде підданий до значного фізичного навантаження, а також психологічній напрузі при подоланні різних небезпечних ділянок гірської місцевості.


        У гірській місцевості, на виживання людини також будуть впливати:


•    специфічний гірський рельєф;
•    важкопрохідність і нерівність місцевості;
•    можливість зривів з вертикальних схилів, небезпека падіння;
•    клімат (грозова небезпека, перепади температури, сильний вітер, туман);
•    розлив гірських річок;
•    загроза каменепаду і снігових лавин;
•    загальне переохолодження організму;
•    кисневе голодування і гірська хвороба.


        Потрапивши в таку ситуацію, основні дії для того, щоб вижити, в горах, особливо для нетренованих людей, – як можна швидше спуститися в передгір'я або в низину, на висоту нижче 2000 метрів. Це пов'язано з тим, що на висоті більше 2500 метрів людина відчуває кисневе голодування, в результаті чого настає погіршення самопочуття, проявляється головний біль, підвищена стомлюваність і дратівливість. Це ознаки гірської хвороби.


Пересування в горах.


        Опинившись в горах, особливо для людини, який абсолютно не знайома з технікою пересування в даній місцевості, необхідно дотримуватися простих загальних правил:
•    дотримуватися повільного темпу;
•    намагатися дихати на середній діафрагмі;
•    спиратися на всю стопу;
•    уважно дослідити поверхню гірських схилів, перш ніж зробити через них перехід (кам'яниста, з рослинністю або без неї, крутизна схилу, наявність снігу і льоду, осипи та скельних ділянок);
•    обходити небезпечні ділянки, що підвищить Ваші шанси на виживання в горах (якщо потрібно вибирати між спуском по прямовисній скелі або обійти, роблячи гак, тоді вибирайте другий варіант);
•    при пересуванні використовувати жердину (щоб вимірювати глибину і щільність снігу та не впасти в ущелину);
•    спускатися зиґзаґом по трав'янистих схилах і дрібним осипам.

        Перебуваючи в горах, завжди необхідно пам'ятати і враховувати небезпеки, які пов’язані з особливостями гірського рельєфу та гірського клімату.


        Дуже часто в горах відбуваються каменепади. Безпосередня причина каменепаду – руйнування гірських порід, сильні пориви вітру,  грозові розряди, необережні рухи або дії людей, а також рухи гірських тварин. Одне маленьке каміння, яке падає з великої висоти, збиває інші та вся маса каміння, яка різко міняє напрямок при ударах о незлічені виступи, з великою швидкістю спрямовується вниз. Попадання людини в каменепад може стати причиною отримання нею тяжких травм або загибелі.


        Велику небезпеку в горах представляє сходження лавин. Явною ознакою небезпеки сходження лавин є погода, крутизна схилу та час доби. Якщо кілька днів рясно йде сніг, що змінюється ясною і теплою погодою, тоді ймовірність сходження мокрих лавин дуже висока. Тому, перш ніж здійснювати перехід в горах і не потрапити під лавину необхідно уважно дослідити схили. Якщо глибина снігу досягає півметра, а схил має крутизну більше 20 градусів, тоді переходити його можна тільки через 2-3 дні після припинення снігопаду, а при більшій товщині та сильному вітрі чекати потрібно буде тиждень.


       При виборі маршруту в лавинонебезпечній зоні перевагу потрібно віддавати руху по схилу, порослого чагарником або деревами та уникати крутих вузьких долин і ущелин. Коли немає можності вибрати інший шлях, щоб обійти лавинонебезпечний схил, тоді його треба долати швидко і мовчки, намагаючись йти з великим інтервалом слід у слід таким чином, щоб не утворювалася траншея. Найкраще долати лавинонебезпечних схили рано вранці. Якщо ж уникнути сходу лавини неможливо, тоді необхідно позбутися від наплічника та всіх зайвих речей і, прийнявши горизонтальне положення, намагатися утримуватися нагорі снігового потоку, при цьому намагайтеся не втрачати орієнтацію в просторі. Крім цього, потрібно згрупуватися, підтягнувши коліна і руки до обличчя, тим самим створюючи для захисту дихальних шляхів повітряний простір. Оскільки швидкість лавини сніжної маси нерівномірна і більш вона повільна у периферії, то всіма можливими способами потрібно намагатися бути ближче до цих ділянок. Після зупинки лавини, поки не затвердів сніг, потихеньку, економлячи свої сили, прокопуйте собі шлях нагору і вибирайтеся якнайдалі назовні.


       При русі по гірській місцевості дуже уважно потрібно стежити за погодними умовами. Клімат гірських районів має свою специфіку, яка значно відрізняється від клімату більшості рівнинних регіонів. Чим вище в гори, тим більше падає температура, змінюється ландшафт, знижуються верхня межа лісового покриву та збільшується кількість снігу. По мірі збільшення висоти падає атмосферний тиск, відносна вологість повітря зменшується, а також змінюється характер атмосферних опадів. Вітри мають щодобову циклічність: вдень вітер дує вгору по дну долини або уздовж схилу, а вночі – о зверху вниз (гірський вітер). Хмарність або туман спостерігається частіше, ніж оточуючими рівнинами. Переохолодженні краплі туману можуть проявлятися у вигляді рясної роси, паморозі чи ожеледиці, особливо на скелях.


        Знання конкретних ознак зміни погоди в горах може попередити багато небезпек. Якщо нормальна черговість гірсько-долинних вітрів порушується, період стійкої гарної погоди закінчується. Висококупчасті хмари вказують на наближення холодного фронту з різким погіршенням погоди та вітром, можливими зливами і грозами. Якщо над купчастими хмарами виникають перисті хмари, які розповсюджуються в сторони, це означає, що наближається злива, а якщо на більшій висоті – заметіль.  


         Вітер в горах зазвичай шквальний, з поривами, який здатний збити людину з ніг. Вітер часто буває причиною обмороження. На засніжених схилах сильний вітер, що переносить з великою швидкістю значні маси снігу, навіть в ясну погоду може створити умови бурану,замести сліди та зруйнувати укриття.    


       Також на погіршення погоди і наближення грозового фронту вказує червоний колір вечірньої зорі. Грози і розряди блискавки в горах зустрічаються набагато частіше  та триваліше, ніж на рівнинах, тому небезпека ураження людини блискавкою на вершинах гір особливо велика. По мірі спуску в низину та віддаленню від вершини вірогідність прямого удару блискавки зменшується. Тому, потрапивши в грозу, насамперед, постарайтеся вибрати місце по нижче і подальше від небезпечних підвищень, яке найменш схильне до ураження блискавкою. Коли гримить грім і виблискує блискавка, краще не стояти, а присісти навпочіпки.


        Спускатися в низину найкраще по пологому гребеню, не виходячи на круті схили. Чим обривиста ділянка, тим повільніше по ній потрібно пересуватися, тому що це веде до збільшення фізичного навантаження на організм і, як наслідок, швидше настає загальна втома. При русі завжди необхідно підтримувати рівновагу, для чого при перенесенні ваги тіла потрібно спиратися на всю ступню, а при подоланні снігового крутого схилу – вибивати сходинки, добре їх утрамбовуючи.


        Коли на шляху виникає необхідність спускатися по схилу, порослому травою, на якому ковзають ноги, або по осипі, ні в якому разі не можна спускатися вниз навпростець. Спускатися треба навскоси серпантином, при цьому ставлячи ногу на всю ступню. Також під час руху по осипі перед тим, як щільно поставити ногу, потрібно попередньо випробувати камінь на стійкість. При пересуванні по осипі в складі групи, необхідно рухатися з інтервалом і так, щоб не перебувати один над одним через можливість потрапляння відкинутого каменю на голову тому, хто йде внизу. Крім цього, необхідно враховувати той фактор, що крутий осип може прийти в рух від гучного крику, від необережного руху по ньому або від скинутих каменів. Тому намагайтеся на випадок обвалу осипі заздалегідь намітити можливе укриття.


        Серйозну небезпеку на схилах, покритих снігом, представляють обвали льодовиків та снігові мости над тріщинами. Обвали льодовиків відбуваються найбільш часто в період інтенсивного танення під впливом яскравого сонця і дощу. Місця обвалів можна встановити по скупченню уламків льоду під схилами. Міцність снігових мостів також не завжди відповідає переглядається товщині. Тому снігові мости через тріщини, особливо якщо Ви один, бажано краще не ризикувати і при можливості обійти. Якщо це не можливо, тоді проходити такий сніжний міст необхідно тільки з обов'язковим страхуванням, а в складі групи – поодинці.


        При пересуванні по скельному рельєфу, оскільки основне навантаження припадає на ноги, потрібно намагатися вибирати горизонтальні площини, полки або карнизи, на які черевик спирається всією підошвою прямо по схилу, з розворотом або боком, в залежності від розміру опори. Підніматися і спускатися по скелях доцільно обличчям від схилу, при цьому необхідно постійно використовувати для опори руки. Постійно потрібно мати три точки опори. Перед тим, як використовувати точку опори, необхідно спочатку візуально визначити її міцність, потім випробувати і переконатися в її надійності. Перевірену і використану для рук точку опори, потрібно використовувати і для ніг. При обмеженій кількості точок опори можна використати тертя тіла об скелю. Пересуватися потрібно плавно, без ривків, щоб зберігати рівновагу, сили і не зруйнувати точку опори. Крім цього, на окремих ділянках Вам може знадобитися використання технічного спорядження в якості страховки, оскільки вони часто бувають зруйновані та небезпечні.


        Рух по ділянках скель та по льодових схилах – найбільш небезпечне пересування в горах, яке вимагає використання безлічі технічних прийомів для даного рельєфу, відпрацьованих до автоматизму, спеціального спорядження та навичок. Тут потрібно дотримуватися максимальної обережності, бути зібраним і приймати єдино вірне рішення. Тому, якщо Ви недосвідчена людина, тоді шукайте пологі спуски і не випробовуйте долю.


        Не бажано планувати рух по вузькому каньйону. Це небезпечно, можна потрапити на стрімкі ділянки, які не можна обійти через крутість схилів. Вийшовши в широку гірську долину або ущелину з гірською річкою, завжди треба рухатися вниз за течією вздовж берега, при цьому оцінюючи можливість руху на предмет відсутності на шляху нависаючих скель і водоспадів.


        Долати гірські річки вбрід необхідно в ранні ранкові години, тому що рівень води в ці години мінімальний і різко зростає тільки до полудня за рахунок танення снігу та льоду під променями сонця. Також необхідно враховувати, що рівень води може швидко піднятися під час і після дощу, а при холодній похмурій погоді –  значно впасти. Завжди потрібно пам'ятати: переправа вбрід можлива, якщо глибина не вище середини стегна.


        Місце переправи потрібно вибирати в місцях найбільшого розливу, там, де течія найбільш спокійна. При цьому потрібно враховувати, що дно з дрібним піском небезпечно, пісок сильно просочений водою і може засмоктати людину так само, як трясовина на болоті. Відсутність бурунів і вирів говорить про те, що дно рівне, але в цьому місці може бути досить глибоко. Самі дрібні місця знаходяться в самих широких місцях ріки, і навпаки, найбільші глибини і швидкості течії зустрічаються в звуженнях русла.


       Знайшовши відповідне місце для переправи, річки перетинають навскоси, вгору за течією і обличчям до неї. Ногу переставляють, що не витягуючи з води, плавно і без ривків, щоб не втратити рівновагу. Мілководні річки зі слабо зв'язаним дном краще переходити навкарачки, особою до набігаючого потоку, впираючись носками черевиків в нерівності на дні. У цьому випадку потрібно переправлятися нижче повороту річки, де знижується її швидкість течії. Переправлятися вбрід потрібно тільки в черевиках на босу ногу. У цьому випадку менше шансів пошкодити ноги об каміння на дні річки. Якщо потік бурхливий, з каламутною водою, що не дозволяє переглянути характер дна, тоді для опори необхідно використовувати жердину, якою промацувати дно та використовувати в якості хвилеріза.


        У зимовий час іноді трапляється переправлятися по льоду. Безпека переправи по льоду залежить від його товщини. Глибокої восени безпечна товщина льоду – 10 см і більше. Взимку безпечна товщина льоду – не менше 4-5 см при температурі повітря не вище -5°С, а при товщині 7-9 см і такий же температурі лід абсолютно безпечний. Йти по льоду слід обережно, плавно переставляючи ноги. При характерному тріску льоду краще повернутися назад. Якщо лід почав ламатися, необхідно швидко скинути наплічник, лягти на живіт і спробувати виповзти з небезпечної зони, повертаючись по власних слідах.


        Залежно від крутизни схилу, ваги вантажу, що переноситься, та фізичній підготовленості постарайтеся робити короткочасні зупинки через кожні 30-40 хвилин руху, а якщо Ви відчуваєте сильну задишку, погіршення самопочуття, тоді відразу зупиняйтеся, аби віддихатися. Під час короткого привалу постарайтеся присісти на сідниці і максимально розслабити м'язи ніг та спини.
Як орієнтуватися в горах.


        Ходити в горах навмання з метою скорочення шляху – просто неприпустимо, так як це може призвести до тяжких непоправних наслідків, наприклад, виходу на круту осип з вертикальними уступами, непрохідні скельні ділянки, великі льодовикові тріщини, глибокі каньйони з прямовисними стінами і т. п. Тому, знання форм гірського рельєфу допоможе Вам визначити маршрут пересування і складність можливих перешкод.


        Щоб не втратити напрямок руху необхідно постійно контролювати своє місце розташування, звіряючись з орієнтирами на шляху руху. Необхідно запам'ятати пройдений шлях, щоб, якщо знадобиться, безпомилково повернутися за ним назад.


        Для орієнтування в низинах і середньогір'ї користуйтеся картою, яка досить легко читається за допомогою умовних позначень. Що ж стосується компаса, то до його свідчень потрібно ставитися з обережністю, тому що локальна намагніченість може сильно відхилити магнітну стрілку. Тому для більш точного орієнтування необхідно проводити прив'язку карти з місцевістю по гідрографічним ознаками, річках і струмках, мостам через річки, повороти ущелин, злиття річок, впадіння бічних струмків, дорогах, які в горах часто проходять уздовж річок, по долинах. Також сторони горизонту надійніше визначати за характером рельєфу, типу рослинності, снігу на каменях. Крім цього можна орієнтуватися по годинах і положенню сонця, а вночі – по місяцю і зіркам.


         При безхмарній погоді в горах і прекрасній видимості можна побачити безліч помітних орієнтирів. У тумані ситуація різко змінюється, скорочується видимість і ускладнюється орієнтування. Туман і заметільна пелена сильно спотворюють обриси та розміри предметів, навіть добре знайомі місця мало впізнаванні. У тумані кожен видимий предмет існує сам по собі, без фону, місця і розміру. Темні тіла здаються ближчими, а світлі далі. При русі в тумані орієнтирами можуть служити крутизна схилу, напрямок вітру, розташування тріщин і шум потоку річок.


       Втративши орієнтування, необхідно припинити рух, обміркувати своє становище і прийняти розумне та обґрунтоване рішення.


Як облаштувати в горах нічліг.


        Рух в темряві сповільнюється і часто стає небезпечним, тому після кожного денного переходу повинен бути повноцінний відпочинок. Основне завдання такого відпочинку в горах – не допустити переохолодження і обмороження, зберегти та  відновити працездатність організму.

При виборі місця для відпочинку в горах необхідно вибирати місця, захищені від каменепадів, сніжних лавин і льодових обвалів, а також від вітру. Не можна вибирати місця для стоянки в руслах висохлих річок і в районах, де можливі грязьові потоки. У разі поганої видимості (темрява, туман), обов'язково треба обстежувати околиці в радіусі 200-300 м, щоб переконатися в безпеці обраного місця.
       

       Якщо є намет, тоді він буде служити для Вас універсальним укриттям в горах. Місце під встановлення намету потрібно обов'язково вирівняти. Якщо довелося встановити намет на місцях, що продуваються вітрами, тоді його бажано захистити міцною захисною стінкою. При установці намету на льодовику, перш за все, необхідно переконатися в надійності обраного Вами сніжного майданчика. Для того, щоб створити певну теплоізоляцію під наметом необхідно вибране місце викласти дрібними каменями, гравієм або землею. З усією відповідальністю поставтеся до установки та кріплення намету. Допущена недбалість при сильному вітрі може коштувати Вам життя!


        На великих висотах, при низьких температурах і сильному вітрі, навіть при наявності намету необхідно робити нічліг у печері або сніжній хатині, які забезпечують більш теплий і комфортний відпочинок.


        Печери, гроти або подібні елементи рельєфу місцевості – особливо цінні укриття в горах. Знайшовши таке природне укриття, спочатку необхідно обережно його обстежити на предмет, чи немає там небажаних сусідів проживання – великих гірських хижаків. Ознаками проживання в печері можуть бути останки, кістки його недавньої жертви, сліди кігтів на стінах, шерсть і т.п. Крім цього, необхідно визначити один вхід до печери або два. Найпростіший спосіб – запалити факел. Якщо, трохи заглибившись в печеру, полум'я буде "тягнути" вглиб – це значить, що печера глуха і треба бути пильним, щоб з печери що-небудь не вилізло та не напало.


        Обладнати місце для відпочинку в печері краще не сильно глибоко, щоб вітер і дощ зовні не діставали до Вас, а в разі нападу, Ви мали можливість відступити. Дуже важливо всю ніч підтримувати вогонь багаття, який буде відлякувати диких тварин. В якості додаткового захисту вхід до печери можна закрити гострими гілками.


         Якщо ж природне укриття знайти не вдалося і навколо багато снігу, тоді необхідно облаштувати снігову печеру – саме найпростіше укриття на великих висотах. Легше і швидше копати печеру на крутих безпечних схилах, де сніг сам котиться під ухил при його вигрібанні, і набагато важче на рівних місцях, де його доводиться викидати вгору та витрачати багато своєї енергії. Вибравши безпечний схил з товщиною снігового покриву 2,5-3 метра, починайте копати від входу, вигрібаючи сніг і просуваючись всередину. Коли вхід заглибився на пару метрів, починайте просуватися в сторони, оформляючи звід і викопуючи ніші для речей. Звід печери повинен бути добре загладжений, щоб при підвищенні температури всередині печери вода не капала, а стікала по зведенню. Дно уздовж стін вибирайте на глибину 30-50 см, для того щоб там накопичувалося холодне повітря. Усередині такої печери буде плюсова температура повітря, тихо і безвітряно.


         Коли сніг занадто щільний, тоді найпростіше укриття зі снігу можна зробити по типу "іглу". Для влаштування цього укриття ріжуться снігові цеглини і складаються у вигляді низького прямокутника або невеликої пірамідки з лазом в торці. Дуже важливий момент – ретельно замурувати всі щілини між сніговими цеглинами, а лаз, після того, коли Ви туди залізете, закрити плитою. Тоді в укритті буде набагато тепліше.


        Будівництво снігових укриттів, незважаючи на їх простоту, все ж вимагає значних витрат фізичних зусиль. Щоб зменшити при цьому потовиділення, потрібно на час роботи знімати верхній одяг, послабити пояс і звільнитися від спорядження. Перед входом в готове укриття необхідно добре очистити одяг і взуття від снігу і льоду. Для попередження обмороження зніміть черевики і укутайте ноги в теплий светр. Не забувайте рухатися і розминатися. Перебуваючи на схилі, лягати спати слід головою вгору по схилу, а якщо ґрунт нерівний і кам'янистий – на животі.


        Час спорудження снігової печери в середньому становить 2-3 години, тому необхідно завжди пам'ятати, що Ваше укриття повинно бути готове до настання темряви.


        Ну а якщо у Вас з собою немає нічого і відповідного місця Ви не знайшли, тоді теж не треба впадати у відчай. Вихід завжди є! Перевірте і оцініть все, що у Вас є. Вибравши найбільш захищене від вітру місце, спорудіть вертикальну захисну стінку. Ретельно утепліться і закутайтесь, щоб не замерзнути та сядьте на наплічник спиною до вітру. Якщо відчуваєте, що стає зимно, змусьте себе встати і розім'ятися, роблячи кругові махи руками і ногами, присідання і нахили тулуба. Розігрівання повинно йти від центру до периферії, а не навпаки. Після цього знову можна подрімати. Робіть все, що завгодно, головне, рухайтеся і придушуйте в собі бажання легко заснути та замерзнути. Крім того, заметену снігом людину важко знайти, особливо в пургу та в темряві. 

 
        Загалом, якщо зберігати спокій і розум, тоді можна знайти ще десятки способів переночувати в горах, пережити пургу, мороз і врятувати своє життя.


Вода і багаття в горах.


        У горах разом з фізичними навантаженнями та невисокою вологістю повітря втрати вологи значні, що призводить до підвищеного зневоднення. Також, позначається нестача кисню, через якого зменшується слиновиділення.


       Кількість споживаної рідини в період знаходження в горах, і особливо при русі по складних ділянках, має становити 4 літри та більше на добу. Споживання великої кількості води також сприяє виведенню з організму недоокислених продуктів обміну.


        Знайти воду в горах не викликає труднощів. Можна використовувати воду з природних джерел, ключів, гірських озер, струмків та річок, а також сніг і лід. Труднощі з водою виникають лише при русі по хребтах і плато, на яких може не виявитися джерел або снігу, тому потрібно при собі мати запас води. Але і там можна виявити воду. Воду в горах можна відшукати у підніжжя плато в місцях, де різко виділяється яскраво-зелена рослинність. Часто вода, конденсуючись після прохолодної ночі з повітря, накопичується в невеликих поглибленнях на каменях або западинах біля основи скель. Також воду можна знайти в карстових печерах і в руслах висохлих струмків. Проте, воду перед вживанням завжди треба кип'ятити.


        Якщо ви опинилися недалеко від лісу, то там і потрібно влаштовуватися на нічліг, розводити багаття, влаштувавши заслін від вітру. Постарайтеся відшукати крислате хвойне дерево, нижні гілки якого можна використовувати для багаття, а для його розпалювання – тонкі гілочки і деревний мох. На ніч не полінуйтеся заготовити достатню кількість дров. Найоптимальніший вид багаття для просушування, приготування їжі та обігріву – тайговий, а на високогір'ї – робити з каменів вогнище, залишивши з навітряної сторони отвір для припливу повітря.


Чим харчуватися в горах.


       Через особливості клімату, харчування в горах має свої особливості і може перетворитися в проблему. Це пов'язано, в першу чергу, з тим, на якій висоті Ви перебуваєте. На висоті зменшується всмоктування води і поживних речовин. Все це призводить до порушення процесів травлення, засвоєння їжі та ослаблення працездатності організму.


        У багатьох людей вже на висоті близько 2000 м відбувається погіршення або навіть повна втрата апетиту. Багато продуктів взагалі викликають неприйняття або огиду, навіть змінюється їх смак, а при вживанні вони не засвоюються організмом і з підвищенням висоти ці симптоми можуть бути лише більшими. Особливо поганим апетит буває вранці, відразу після пробудження. Частково це пояснюється тим, що під час сну організм відчуває досить велике кисневе голодування. Тому необхідно встановити режим харчування і неухильно слідувати йому. Оптимальний режим харчування – обов'язкове дворазове харчування гарячою їжею вранці та ввечері при відмові від їжі в середині дня.


        В результаті зниженого атмосферного тиску час приготування їжі і закипання води в горах збільшується. Температура кипіння води тут знижується приблизно на 5°С з підйомом на кожні 1500 м. Якщо температура кипіння води – 100°С, то на висоті 1500 м вона закипає при температурі 95°С. Тому їжа на великих висотах майже завжди недоварюється.


        В горах асортимент їжі невеликий. Основною їжею будуть різноманітні їстівні рослини, різні комахи, хробаки, пташині гнізда і дрібні гризуни. У середньогір'ї можна харчуватися шляхом лову риби в річках за допомогою саморобного гарпуна і пасток. У високогір'ї з їжею важче. Запаси продовольства, якщо Вам пощастить, можна поповнити полюванням на дрібних гризунів, птахів, гірських кіз та баранів.