Особливості виживання в лісі

Кожен з нас вважає, що з нами не може трапитися нічого екстремального: поїзд не зійде з рейок, машина не зламається і не зупиниться в глухому лісі з пробитим колесом, а похід у ліс по гриби закінчиться вдало, ніхто не заблукає і стежка виведе прямо на дорогу. Але, на жаль, досить часто зустрічаються випадки, коли люди, відправившись до лісу, легко збивалися з дороги і, втративши орієнтування, не могли вийти з нього.
       

Якщо Ви потрапили в ліс, не маючи елементарних понять, знань і достатнього досвіду поведінки в таких ситуаціях, особливо в поодинці – це найгірший з варіантів розвитку подій. Чому? Тому що Ви не боєць спеціального підрозділу і не льотчик, яких роками навчають як вижити в найнесприятливіших умовах при наявності одних лише рук. Тому тверезо оцінюйте свої сили.
      

Що ж робити в такій ситуації?
      

По-перше, потрібно відразу припинити рух. По-друге, потрібно заспокоїтися, не панікувати, бо Ваш психологічний стан, в певній мірі відіб'ється на Вашому фізичному стані. По-третє, необхідно спробувати відновити, звідки і як Ви йшли. Згадайте свої останні дії і спробуйте по своїх слідах повернутися назад. Якщо це важко, тоді найправильніше в такій ситуації – залишатися на тому ж місці, де і були, поки у Вас не буде чіткого плану дій. Безладні блукання по лісу тільки погіршать ваше становище.


        Якщо Ви точно знаєте, що незабаром Вас почнуть шукати, тоді краще залишатися в передбачуваному районі пошуків. У разі, якщо не дозволяє місцевість, перейдіть на інше місце, при цьому залишаючи знаки (зарубки на деревах, шматки матерії, прив'язані до гілок, або ж складені у вигляді стрілок камені), які будуть вказувати напрямок Вашого подальшого руху.


       У будь-якому випадку, для того, щоб вибратися Вам необхідно вміти правильно зорієнтуватися по сторонах світу.


Як орієнтуватися в лісі.


       Добре, якщо у вас є компас, але якщо його немає, тоді доведеться скористатися різними природними ознаками.
       Перебуваючи в лісі, важко пересуватися серед завалів і буреломів, по місцевості, зарослій чагарником і з великою кількістю ярів. Вся місцевість буде Вам здаватися дуже схожою, як ніби Ви вже тут були, а тим більше, з огляду на, що при пересуванні крок однією ногою завжди буде більше, людина буде рухатися по колу, навіть не підозрюючи про це. Це може повністю Вас дезорієнтувати. Але, знаючи різні прикмети, можна орієнтуватися по сторонах світу навіть без компаса.


       Існує кілька способів зорієнтуватися в лісі, від яких буде залежати Ваше виживання:


1. Рослинність (дерева, мох).
       У зростаючих на відкритому просторі дерев гілки довше і гущі, а на зрізах пнях річні кільця ширші з південного боку.
       З північного боку кора на деревах темніше і грубіше, стовбури беріз мають більше плям, стовбури беріз і сосен зазвичай чорніють після дощу, а смоли на них виділяється менше. З північного боку стовбури дерев, камені, виступи скель густо покриті мохом і лишайниками.
        Всі ці ознаки бувають чітко виражені у дерева, що окремо стоїть на галявині або узліссі.


2. Комахи.
      Мурашник біля стовбура, пня або каменю знаходяться з південної сторони. Бджоли часто будують свої гнізда теж з півдня.


3. По сонцю і годинах.
        Для цього необхідно годинник поставити в горизонтальне положення і направити годинникову стрілку на сонце. Кут, утворений на годиннику між годинниковою стрілкою і цифрою 1 циферблата за зимовим часом (цифрою 2 – за літнім часом), необхідно розділити навпіл. Отримана лінія буде вказувати напрям на південь.

4. За тінню.

    Встроміть на рівну поверхню патика висотою 1,5-2м. Покладіть на кінець тіні камінець. За 20 хвілин покладіть другий. Утворена камінцями лінія покаже вам напрямок захід- схід.


5. За зірками.
        Пряма лінія, проведена подумки через дві крайні зірки ковша Великої Ведмедиці на відстань п'яти відрізків, які дорівнюють відрізку між цими двома зірками, вкаже на яскраву Полярну зірку, яка завжди в нашій півкулі знаходиться на півночі.


         Щоб витримувати намічений напрямок, потрібно вибирати добре помітний орієнтир і, дійшовши до нього, знову звірити напрямок руху, щоб не відхилитися від наміченого маршруту руху. Це особливо важливо, якщо шлях проходить через завали або густий чагарник, які змушують відхилитися від прямого напрямку. Спроба йти напролом завжди чревата втратою сил і великою ймовірністю отримання травми.


        Якщо Вам все-таки не вдалося зорієнтуватися, і Ви не знаєте в якому напрямку йти, де знаходяться люди, тоді є кілька загальних порад, які допоможуть вибратися з лісу і вижити.


1. Завжди спускайтеся вниз і шукайте струмочок. Ідіть за його течією. Маленький струмочок впадає до більшого, а протягом рано чи пізно призведе Вас до річки, на березі якої Ви обов'язково зустрінете людей.
2. Якщо є можливість, можете залізти дерево або піднятися на пагорб, щоб озирнутися по сторонам.
3. Обходьте будь-які небезпечні місця, особливо болота і трясовини. Не ризикуйте, економте сили, робіть все розмірено і обдумано.
4. На шляху пересування більше прислухайтеся. Ви можете вловити різні знайомі звуки: розмова людей, гавкіт собак, звуки поїзда, проїжджаючих машин та ін.


        Для пересування по лісі користуйтесь довгою жердиною, яку треба використовувати як додаткову точку опори. Крім цього, жердина може бути використана для захисту від диких звірів, змій, пошуку грибів та ягід під листям, самостраховки на схилах тощо.


       Опинившись у такій ситуації, в першу чергу, що Вам треба – це вода, вода і ще раз вода!

Завжди потрібно мати воду. Без води ваші шанси на виживання різко зменшуються. Якщо без їжі людина може прожити до 30 днів, то без води вона загине від зневоднення на протязі до трьох діб. Тому їжа ставиться на останнє місце.


      Ознаки, що вказують на нестачу води в організмі людини:
•    1-5% – спрага, погане самопочуття, сонливість, уповільнення рухів, підвищення температури, нудота, розлад шлунка;
•    6-10% – задишка, головний біль, відсутність слиновиділення, втрата здатності рухатися і порушення логіки мови;
•    11-20% – спазми м'язів, розпухання язика, притуплення слуху та зору, стан марення.
        У будь-якому стані Вам потрібно завжди пити воду. Якщо в повсякденному житті вважається нормою 2-2,5 літрів води на добу, то при великому фізичному навантаженні, особливо в спекотну погоду, потреба в воді значно зростає і доходить до 4 літрів на добу.


        Але не завжди є природні джерела води (річки, озера, ставки) і не завжди цими джерелами можна користуватися. Тому потрібно знати, яким чином і де знаходити воду, яку воду можна пити, а яку не можна.


       Природні джерела можна умовно розділити на кілька груп:
•    відкриті водойми (річки, озера, струмки);
•    ґрунтові водойми (ключі, джерела);
•    атмосферна вода (дощ, сніг, роса, опріснених лід).


       Завжди треба пам'ятати, що вода з будь-якого природного джерела вимагає очищення і знезараження. Якщо на Вашому шляху є можливість скористатися вище переліченими джерелами води, тоді Вам пощастило. Але що робити, якщо відшукати відкрита водойма не вдалося? Де взяти воду? Потрапивши в таку ситуацію, коли води в чистому вигляді немає, не треба впадати у відчай. Просто необхідно знайти можливість добути воду якимось іншим способом.


        Перше і найголовніше правило – спускатися в низини, яри, шукати місця стоку води, йти по руслах річок, нехай навіть пересохлих, і там шукати ґрунтові води. Їх рівень і кількість залежать від рельєфу місцевості і характеру ґрунту, тому ґрунтову воду часто можна знайти недалеко від поверхні. Досить викопати в найглибшій частині невелику ямку, як через деякий час вона почне заповнюватися водою, яку пити просто так небезпечно – треба кип'ятити!


        Крім цього, джерелом рідини можуть служити різні дерева, рослини і їстівні ягоди і плоди, в яких міститься багато вологи. Також волога концентрується в товстому шарі моху, який необхідно просто вичавити і пити, так як мох містить багато йоду, який володіє антибактеріальними властивостями.
        Навесні та в інші сезони не можна забувати про березовий і кленовий сік (за 1 день від 5 беріз можна зібрати до 20 л соку). Навіть ясен може в перші два тижні початку сокоруху подарувати солодкуватий сік, який пізніше на смак стає терпко-гірким. Також можна добути сік з виноградної лози. Спосіб дуже простий: глибоко надрізати лозу якнайвище, потім перерізати її біля самої землі і підставити ємність.


        При обмежених запасах води, особливо к спекотному кліматі, де організм втрачає з потом багато рідини, щоб уникнути швидкого зневоднення, дуже важливо знизити потовиділення. Для цього необхідно уникати прямого впливу сонячних променів, більше перебувати в тіні, обмежити фізичне навантаження у спекотну пору доби, а переходи здійснювати в ранні години.


         Завжди треба пам'ятати про те, що повністю заповнити запаси води в організмі за рахунок ось таких хитрощів і альтернативних джерел вологи вдається не завжди. Тому при першій же можливості необхідно максимально наповнювати водою фляги, пляшки або інші ємності, щоб уникнути зневоднення.


Як швидко отримати вогонь і правильно розвести багаття.


        Розведення вогню завжди стоїть на перших позиціях. Вогонь потрібен для очищення води шляхом її кип'ятіння, обігріву, сушіння одягу, сигналізації та приготування їжі. Тому від вашої здатності розвести вогонь буде залежати час виживання.
        При наявності достатньої кількості сірників Ви можете розводити вогонь в будь-яких умовах і в будь-яку погоду. Перше, що треба зробити – знайти місце, де будемо розводити вогонь. Як правило, багаття потрібно обладнати в місці, де є достатня кількість дров. Знайшовши відповідне місце, необхідно очистити поверхню від сухої трави, а взимку від снігу, а також зняти верхній шар ґрунту. Коли Вам доводиться розводити вогонь на мокрому ґрунті або на снігу, попередньо спорудити платформу на місці майбутнього багаття. Для цього необхідно щільно укласти товсті гілки одну біля одної. Крім цього потрібно подбати про те, щоб вогонь був захищений від вітру.


        Після підготовки майданчика під багаття, потрібно подбати про дрова. Є правило: всі сухі дрова треба шукати вгорі (нижні гілки дерев), все, що лежить на землі – мокре.


        Для розведення вогню скористайтеся тим, що швидко запалюється: тонкі сухі гілки, кору (особливо берези), чагу (деревний гриб), засохлі ялинові голки. Крім цього, перш ніж намагатися запалити багаття, приготуйте з сухого дерева стружку і складіть ці матеріали у формі куреня. Маленький вогонь легше розводити і контролювати, ніж великий.


        Якщо ж Ви опинилися в лісі без сірників, тоді вогонь без сірників можна розвести безліччю способів:


•    Лінза і сонце. Як лінзи може служити скло очок, дзеркало або поліетиленовий пакет, наповнений безбарвною рідиною.
•    Кремінь і кресало. В якості кременю підійде твердий камінь, з якого ножем висікаються іскри.
•    Тертям. Існує кілька варіантів видобутку вогню таким способом, але всі вони пов'язані з утворенням тління за рахунок тертя.


        Розвівши вогонь, Вам необхідно його постійно підтримувати щоб зберегти багаття на тривалий час. Для цього можна використовувати торець товстої гнилої колоди, щоб вогонь горів повільно. Кілька маленьких багать, розведених в холодну погоду навколо вас, дадуть більше тепла, ніж велике багаття.
        Маленький вогонь - це все, що потрібно для приготування їжі та обігріву.


Як облаштувати нічліг.


        Житло, яке повинно забезпечити виживання людини в лісі, має вирішувати ряд питань: вкривати від негоди, зберігати нормальну температуру тіла, захищати від комах та, по можливості, хижаків, бути зручним і легко відтворюваним.
        Найпростіше укриття – це курінь. Для цього бажано вибирати піднесене сухе місце недалеко від водойми. При виборі місця уважно огляньте всі навколо, особливо зверніть увагу на сухі дерева, обламані великі гілки, які висять на дереві, щоб вони не зробили Вашу половину вдовою. Також при виборі ночівлі треба перевірити щільність поверхні землі.
       Добре якщо на обраній ділянці будуть рости поряд два дерева, які можна з'єднати поперечиною і закріпити її на висоті півтора-двох метрів. Розчистивши вибране місце та зміцнивши перекладину можна починати укладати на неї будиночком поперечки. Підбирати поперечки бажано з суками, так буде зручно потім кріпити на них гілки. Якщо нижній кінець поперечок увіткнути в землю, а верхній обв'язати у поперечини, то вийде досить міцний остов майбутнього куреня. Далі, необхідно нарубати гілок і укласти їх на поперечки з обох сторін, рослинністю вниз, зачіпаючи за сучки. Залишилося зробити підлогу з трави або листя і курінь готовий. Також навколо куреня потрібно викопати невеликий рівчак для стоку дощової води, щоб ця вода не затікала всередину укриття в разі дощу.


Чим харчуватися в лісі.


        Ліс – це сприятливе середовище, де їжа знаходиться буквально під ногами. Навіть якщо Ви не мисливець і не вмієте робити капкани та пастки, то і в цьому випадку Ви не залишитеся голодним. Найпростіша, багата на білки та доступна їжа – це всілякі черв'яки, гусениці і личинки. Незважаючи на їх зовнішній вигляд і гидливість до вживання подібної їжі, Вам необхідно подолати цей психологічний бар'єр, адже на кону стоїть Ваше життя. 
        Черв'яків можна вживати як в сирому, так і у вареному або запеченому вигляді. Перед вживанням їх рекомендується попередньо деякий час відмочити, щоб з них вийшла переварена земля. Дивитися на таку їжу практично неможливо, але є цілком реально.
        Ще одне доступне джерело протеїнів – це жаби. У них їдять лапки. Наловити їх нескладно, головне – зняти шкіру і насадити лапки на палички, щоб обсмажити. Можна їсти їх і в сирому вигляді, але людина більше звикла до гарячої та приготовленої їжі.
        Згодиться для їжі і кореневище очерету. Його корінь можна не вимочувати, а просто нарізати на шматки, висушити, розмолоти, запікати та варити, а якщо обсмажити шматочки коренів, так ще і кавовий напій з них спорудити можна. Не “арабіка”, звичайно, але в поході бадьорить Ще можна набрати молодих паростків, відварити їх і подати до жаб'яче лапок. На смак паростки віддалено нагадують спаржу. Ось Вам і меню для лісового "французького" ресторану.
        У молодих голках хвойних рослин міститься більше вітаміну "С", ніж в лимонах. Тому дуже корисно робити та пити відвари.
       З інших зелених їстівних рослин, про які зазвичай забувають, варто згадати лопух. Коріння його найкраще збирати ранньою весною чи пізньою осінню, але й влітку вони цілком здатні. Їх можна їсти в сирому, вареному і ще краще в печеному вигляді. Цілком замінює картоплю, моркву або селеру. А якщо уварювали очищені і нарізані коріння лопуха з кислицею або щавлем, можна отримати відмінне кисло-солодке варення.
        Само собою зрозуміло – це гриби та ягоди, які ростуть в лісі.
       

Звичайно, таке асортимент меню незвичний для звичайної людини, але ця їжа допоможе Вам вижити і тому про неї необхідно знати, вміти знайти та приготувати.