Вічний друг, вічний ворог. ч.3


Навколо ножа, як і будь- якої зброї, створено безліч легенд.

Думаю, всі чули про чарівні мечі та заговорені стріли. Особливо прихильники Толкієна.
Спробуємо розібрати деяки з них, найбільш поширені.


1. Кровостоки.
Навіть наші шановні поліціянти, побачивши подовжні заглибини на клинку, гарячково хапаються за кобуру. Легенда говорить, що ці заглибини призначені для того, щоби, встромивши клинок в жертву (і лишивши його в рані!) можна було спостерігати, як з неї витікає кров... Жах! Насправді- це просто т.зв. доли- конструктивний елемент, який має єдине призначення- полегшити клинок при збереженні його жорсткості. Тобто, клинок в перетині нагадує рельс або двотавр. Активно використовувалися на всій довгій холодній зброї- мечах, шпагах, палашах, шаблях, дозволяючи помітно полегшити зброю, покращити баланс і зекономити не таку вже й дешеву якісну сталь. Інколи, в залежності від конструкції, робилося кілька долів. На ножах доли існують тільки як прикраса. Наприклад, на абсолютно бойовому НР-40 (див. ч.1) долів немає, як і на інших бойових ножаж. Та й хто ж залишить ніж у ворозі? Це означає- лишитися без зброї.


2. "Ртутні" ножі.
Теоретично- ніж, в клинок якого залита ртуть, тому при метанні він завжди летить вістрям вперед. От і давайте уявимо, як у клинку товщиною нехай навіть 4 мм просвердлити отвори довжиною 15 см, відполірувати їх всередині, закачати ртуть і загерметизувати. Можна, звичайно, виготовити клинок пустотілим з бляхи. Уявіть собі вартість такого ножичка, і врахуйте, що користуватися ви ним зможете тільки влітку, бо взимку ртуть затвердіє, та й то не довго- ртуть дуже хімічно активна. Роз'їсть сталь у рекордні терміни. У ній розплавляється навіть золото. В реалі- летить і втикається все достатньо важке і гостре. Врахуйте- метнувши ніж, ви лишаєтеся беззбройним. Мені доводилося тримати в руках набір туркменських метальних бойових ножів, вони не мають ніякої ртуті і не мають нічого спільного з тим, що продається зараз в магазинах під назвою "метальних"- спортивне модне знаряддя. Це досить короткий клинок (до 15 см), вузька трьохгранка. Руків'я такої ж довжини, зроблене з тростини. До руків'я закріплена кітичка. Ці ножі- традиційна туркменська зброя, при метанні стабілізуються приблизно за 10 кроків, кидають їх аж до 20 м. Комплект метальника- 10 ножів у "ліфчику" + звичайний "Чуст", який ви можете побачити у Львівському Арсеналі або придбати на будь- якому базарі в Азії. А "ртутний", якби він існував, все рівно буде обертатися навколо свого центра ваги.


3. "Дамаська сталь".
У Сирії немає покладів заліза, але є нормальні ковалі. Залізо до Сирії завжди везли з інших країн, зокрема, з Індії. "Дамаська сталь", або булат- це зварене кузнечним способом багатошарове залізо, з насиченням шарів вуглецем. Теоретично- це може зробити будь- який сучасний коваль. Практично- у Львові не знайдеш саксаулового вугілля, буковим користуються тільки на шашликах, а кам'яне дає температуру, а не вуглець. Тому сучасні багатошарові ножі звуть "з дамаскованої сталі"- гарний візерунок на протравленому клинку, 20% якості від старих азійских, скажена ціна.


На фото- ножі, які рахуються супер бойовими. Не знаю, хто з практиків такий непотріб до рук візьме. Але легенди про них вже ходять.