Вічний друг, вічний ворог. ч.2


Як ми вже визначили у попередньому дописі, найбільш поширені зараз складні ножі виживання. Вони вільно розташовуються хоч у кишені, хоч у гаманці, не викликають істерики оточуючих і можуть врятувати вас у важку хвилину. Я говорю не про ножовий бій (хоча й це не виключене), а про заклинений пасок безпеки, наприклад, чи необхідність надати першу допомогу оточуючим- хтозна, як би наша група спрацювала на Скнилівський катастрофі 2002 року, якби не мали з собою ножів, якими і різали одяг, і нарізали джгути- закрутки, і виводили постраждалих з больового шоку.


Отже, стандартний ніж виживання міського жителя- складний. Яким він має бути?


1. Клинок
складного ножа, у більшості випадків, має одностороннє лезо опуклої форми, яка ідеальна для різання. Це пов'язане з тим, що замок, якщо він є- самий слабкий елемент конструкції, тому не виключене складання ножа при, наприклад, відкриванні консервів за допомогою додаткової заточки на обуху, що є нормальним використанням ножа з фіксованим клинком. Зрозуміло, що таке складання викличе важке травмування руки.
Леза сучасних ножів мають серейторну (пилку) або плейн (рівну) заточку. Особисто моя думка- люблю звичайну рівну. Пиляти капрон доводиться рідко, а пилкою картоплю чистити незручно. Я не говорю про спеціалізовані стропорізи, якими користуються парашутисти, дайвери та ін.
На клинку часто робиться отвір або встановлюється штифт, що дає можливість відкривати ніж однією рукою.


2. Замок встановлюється зараз на всі ножі розміром більші за цигарку. Найбильш поширені два типи: важільний ("локбек") та лайнерний. Перший тип використовується вже не одну сотню років, другий з'явився років 50 тому. Для розфіксування першого треба натиснути пальцем на спеціальну клавішу в руків'ї, другого- посунути вбік пружну пластинку. Обидва замки мають приблизно однакову надійність, вибирйте те, що до вподоби вам особисто. Головна вимога- виключення можливості випадкового розфіксування клинка.


3. Оскільки гарда
для складного ножа- зайва (спробуйте витягнути такий ніж швидко з кишені), руків'я часто роблять з упором для пальців біля леза. Для зручності носіння його також роблять пласким. Французькі традиційні "Опинелі"- супер ножі, абсолютно робочі інструменти, АЛЕ- мають кругле руків'я. Випирають в кишені і скочуються з "польового столу". Щоправда, не треба забувати, що їх конструкції, як і в іспанської "Навахи", вже не одна сотня років.


4. Зрозуміло, що чохол для складного ножа не потрібен, але корисним доповненням буде отвір або кільце на руків'ї, за які ви можете закріпити ніж до себе шнурком з метою запобігання його втрати. Довжину шнурка вибирайте такою, щоби дозволяла використовувати ніж будь-якою рукою на повний радіус.


5. Кліпса- широко поширений елемент для закріплення на одязі.


При виборі свого ножа зверніть увагу
на те, як він лежить у вашій руці, як відкривається лезо з саме вашою довжиною пальців і т.ін. Якщо ніж сам не "стрибнув" до вашої руки- він вам не потрібен, яким би модним і крутим він не був.


На останок: кілька років тому, в спелеоекспедиції, до вогнища зібралося 4 людей, щоби приготувати вечерю для тих, хто працював під землею. Коли дістали ножі- реготали довго- в трьох з нас виявилися однакові, тільки з різними назвами. Люди були з різних міст і познайомилися в експедиції, попередньо не домовлялися.

На фото: в мене такий, вже багато років. Китайський фірмовий, за американською ліцензією.