Бережіть ноги!


Однією з найважливіших умов при пересуванні є здоров'я ніг.

Звичайні натертості ніг значно скоротять ваши шанси на виживання, не кажучи вже про травми більш серйозні- розтяжіння, вивихи та переломи.

    Як же зберегти свої ноги здоровими, коли поруч немає ні теплої ванни, ні магазину зі шкарпетками, ні аптеки з мазями та протимозольним пластиром?

    Враховуючи,що вибору взуття у Вас немає, доводиться берегти те, що є. Рух босими ногами для більшості незвичний, і дуже швидко призведе до неможливості пересуватися взагалі. Тому запам'ятайте кілька простих правил. По- перше, по можливості бережіть взуття від намокання. По- друге, просушуйте взуття кожного вечора. Ні в якому разі не сушіть взуття близько до вогнища- шкіряне задубіє і просто зламається, синтетичне розплавиться, підошви чудово горять. При просушуванні взуття біля вогнища настроміть його на вертикальні патички, розташовані в зоні, де ваша рука вільно витримує тривалий час тепло вогнища. Час від часу повертайте взуття різними боками. Не рекомендується сушити шкіряте взуття під прямим сонячним промінням, бо задубіє і буде натирати Вам ногу. Можливо сушити взуття на гарячому камінні, але обов'зково положіть під взуття патички, щоб не було прямого контакту підошви і каміння. Перед просушкою можна набити взуття сухою травою або листям, які втягнуть в себе частину вологи і пришвидшать висихання.

    Шкарпетки також потребують до себе уваги. Прати їх необхідно щовечора, так само, як і мити та оглядати ноги. Невідомо, скільки часу Ви будете виходити до людей, а у брудних шкарпетках вже на другий день отримаєте мозолі. У безводній місцевості шкарпетки висушуються на сонці з різних боків, після чого перетираються руками та витрушуються. Сонячні промені вб'ють більшість шкідливих бактерій, які завжди розмножуються у взутті.

    Якщо ж ваші шкарпетки порвалися, подальше їх використання швидко призведе до натирання ніг. Не пошкодуйте рукавів нижнього одягу і зробіть з них собі онучі. В умовах тривалих переходів онучі набагато краше захищають ногу, аніж шкарпетки. Їх легше прати, сушити, в разі намокання взуття онучі просто перемотуються другим, сухим боком. Швів на онучах бути не повинно!


    Категорично заборонено спати у взутті. Найпростіший спосіб зберегти ногам тепло під час ночівлї- одягнути на них наплічник, якщо він є. Для утеплення також можете скористатися сіном, сухим опалим листям, одягом. За неможливості просушити шкарпетки (онучі) вони на ніч обгортаються кругом гомілки.

    При виникненні водяних мозолів на ногах шкіра проколюється пропеченою на вогні голкою або кінчиком ножа, але не відривається, щоб мінімізувати потрапляння інфекції до рани. Накладається суха пов'язка- не пошкодуйте шматка своєї нижньої білизни, під яку можна покласти лист подорожника. При слабких потертостях (почервоніннях) використовуйте природні антисептики: подорожник, внутрішній бік кори лози, бузину, кропиву та ін.

    За відсутності миючих засобів для прання та миття використовуйте попіл, вологий мох, кропиву, які не тільки чудово відмивають навіть жирові забруднення, а є ще й потужними антисептиками.

    Пам'ятайте- основна умова збереження здоров'я Ваших ніг- особиста гігієна.