Як зробити компас з підручних матеріалів.


         Потрапивши у ситуацію, коли від правильного орієнтування буде залежати Ваше життя, коли немає ніякої можливості зорієнтуватися по сторонах світу, за відсутності компасу та небесних світил  можна виготовити примітивний компас з підручних засобів.

        Для цього можна спорудити примітивний компас з підручних матеріалів. Для його виготовлення знадобиться звичайна швейна голка або будь-який сталевий предмет: жало від обламаної шпильки, цвях, шуруп або шматок дроту. Беремо, наприклад, голку і натираємо один її кінець о вовняну тканину одягу або о своє волосся. Після декількох хвилин натирань, стрілка "компаса" готова. Намагнічений її кінець буде покажчиком на північ, а не намагнічений – на південь.

        Прив'язуємо один кінець нитки або волосіні до "стрілки" в центрі її тяжіння (не по центру "стрілки"!), а до іншого кінця нитки прив'язуємо хрестовину з гілочок. Розміщуємо цю конструкцію всередину неметалевої ємності таким чином, щоб стрілка знаходилась у висячому положенні. Ємність захищатиме нашу конструкцію від вітру. "Компас" готовий і можна їм користуватися. Дивимося, куди буде показувати натертий кінчик голки, там і буде північ.


Щоб спростити конструкцію, можна скористатися більш простим варіантом. Для цього Вам не потрібна ні ємність, ні нитки. Для цього необхідно невелика дрібна калюжа зі стоячою водою і маленька тріска кори дерева або шматочок пінопласту, аркуш паперу чи зірваний листочок з дерева, пробка коркова від пляшки або термоса. Поклавши імпровізовану стрілку на плаваючий предмет, опускаємо їх в воду так, щоб вони разом не потонули. Плаваючи, стрілка зорієнтується в напрямку північ - південь. У разі вітряної погоди, звичайно ж, необхідно буде додатково використовувати ємність з водою (не металеву), в яку потрібно помістити стрілку на плаваючому предметі.


Дуже важливо: при користуванні "компасом" поруч не повинно бути ніяких металевих предметів.

         Сенс всього цього полягає в тому, що сталеві предмети мають слабку намагніченість від магнітного поля землі, достатню для застосування в якості примітивного компаса. Єдина складність, яка може виникнути, – це який кінець стрілки показує на північ, а який – на південь. У цій ситуації може допомогти вдень – Сонце, а вночі –  Місяць. Навіть в хмарну погоду можна визначити південну півкулю по більш світлому небу.