Орієнтування за місцевими предметами


Коли світить сонце, видно зірки та Місяць, завжди можна зорієнтуватися. Але що робити, якщо похмура погода? Тоді необхідно орієнтуватися за природними ознаками. Для цього потрібно зрозуміти принцип, а не запам'ятовувати самі прикмети.

       Рослини, звернені на південь, отримують значно більше тепла та світла, тому і розвиваються швидше в першій половині літа. Виходячи з цього, цілком реально можна орієнтуватися по деревах. З північного боку кора дерев зазвичай грубіше. Під час дощу намокає вся поверхня кори стовбура дерева одночасно, а висихає швидше там, де більше тепла, тому стовбур дерева після дощу довше залишається мокрим з північного боку.

        Береза з північного боку має більш темне кору та більше чорних плям. Сосна має більш грубу і темну кору з північного боку, яка тягнеться темною смугою від землі до крони. Ця ділянка більш волога, а тому і більш помітна. А ось смола на хвойних деревах рясно накопичується з південної сторони.

        У багатьох листяних дерев лицьова сторона листа повертається до сонця навіть в похмуру погоду. В горах дуб і сосна частіше ростуть на південних схилах, а ось ялина, ялиця, тис і бук – на північних.

       Засохлі дерева і стовбури, що впали на землю, гниють більше з північного боку.

       Навесні сніг починає танути біля комля (основи) дерева з того боку, що звернений на південь, утворюючи своєрідну лунку неправильної форми, яка начебто витягнута в одну сторону, а на її північній стороні можна побачити гребінець снігу.

       Існує думка, що сторони світу можна визначити за густотою крони дерев або товщині кілець на пнях. Крона, як правило, розвинена більше й густіше з південної сторони, а річні кільця на зрізах пнів майже завжди ексцентричні та мають ширше потовщення з південного боку і тонше на північ. Як показує практика, перш, ніж враховувати для орієнтування ці ознаки потрібно бути впевненим, що дереву при життю ніщо не заважало розвиватися. В іншому випадку це може бути помилковою інформацією.

        Орієнтуючись в лісі за ознаками дерев, завжди потрібно пам'ятати, що ці ознаки краще відстежувати на окремо розташованих деревах. Також необхідно запам'ятати, що самотнє дерево, яке стоїть посеред вирубки, не можна використовувати для орієнтування по кроні. Це буде випадковий збіг.

        Багато хто, напевно, чув прикмету: "мох росте з північного боку каменю або дерева". Чесно кажучи, це не зовсім так. Мохом дерево може обрости повністю, по всьому стовбуру. І де тут північ? Потрібно уважно оглянути мох з усіх боків дерева. З північного боку його буде більше, і він буде більш пишний, особливо біля коріння.

       Майже всім, хто гуляв по лісі, на шляху зустрічалися прямі просіки. Просіки найчастіше вирубуються строго з півночі на південь та зі сходу на захід. На перетині цих просік стоїть дерев'яний смугастий стовпчик з цифрами з боків, який встановило лісництво, розбивши ліс на квартали.

        Стовп ставиться так, щоб його ребра були спрямовані в бік розділових просік, а межі (на кожній з яких написано якесь число) – вглиб "лісових кварталів". Завдяки такому маркіруванні, зустрівши квартальний стовп, легко встановити, з якого боку знаходиться північ. Направлення на північ вказує те ребро стовпа, яке знаходиться між гранями з найменшими номерами на щоках стовпа.

Живим компасом може послужити звичайний соняшник. Він протягом всього дня повертається за сонцем, за що і отримав своє ім'я.

       Багато тварин, комахи та птахи також орієнтують свої житла на теплу (південну) сторону. Мурашники найчастіше перебувають і мають більш пологий схил з південного боку дерева, пенька або куща, так щоб на нього попадало більше сонячних променів. З "видом на південь" будують житла степові бджоли. Також розділяє з ними погляди на комфорт і білка. Серед густого лісу, Ви цих ознак не знайдете, тому їх можна швидше за все виявити на галявині або узліссі.

Ознаки для орієнтування взимку.

        У зимову пору року сніг, як правило, більше лежить на північній стороні дерев, будинків, різних будівель та інших предметів, оскільки з південної він швидше тане. Особливо добре це помітно на дахах будинків.

       У гірській місцевості сніг швидше тане на тих схилах, які знаходяться з південної сторони, а в рівнинній або горбистій місцевості – на пагорбах та горбках, які теж розташовані з південної сторони. Але, що стосується ярів, лощин та ям, то ситуація з точністю навпаки. Тут сніг значно раніше тане на північній стороні, а не на південній. Пояснюється це тим, що північні схили цих утворень отримують більше сонячної енергії, так як сонячні промені потрапляють на їх поверхню під більш прямим кутом.

        Поверхня снігу на схилах великих заметів, звернених до Сонця, напередодні зими і на початку весни як би роз'їдена, утворюючи своєрідні виступи, розділені западинами. Характерно, що всі ці виступи паралельні і спрямовані тільки на південь.

Ознаки для орієнтування в пустелі.

        Орієнтування в пустелі, внаслідок переміщення вітрами пісків, рідкими оазами та міражами має свої специфічні особливості. Практично відсутність в пустелі похмурих днів значно полегшує орієнтування. Вдень можна орієнтуватися за Сонцем, а вночі – по зірках. Крім цього, можна орієнтуватися по помітних орієнтирах.

        Якщо знати напрямок пануючих вітрів у даній місцевості, тоді орієнтуватися в пустелі по сторонах світу можна по грядових пісках.

Орієнтування по релігійним спорудам.

        Надійними орієнтирами в усі часи служили релігійні споруди. Вони завжди чітко орієнтовані по сторонах світу.

        Вівтарі та каплиці православних та греко- католицьких церков звернені на схід, а дзвіниці – на захід. Підведений кінець нижньої поперечини хреста, встановленого на куполі, завжди дивиться на північ, а опущений – на південь. Вівтарі і дзвіниці католицьких храмів орієнтовані на захід. Вівтарі ж лютеранських церков звернені тільки на схід, а кумирні, пагоди та буддійські монастирі своїми фасадами звернені на південь.

        Двері єврейських синагог, мусульманських мечетей звернені приблизно на північ, а їх супротивники спрямовані на Єрусалим – у синагог і на Мекку в Аравії – у мечетей.

На православних та греко- католицьких цвинтарях хрести на могилах розташовані на сході.

Майте на увазі: нещодавно збудовані церкви, каплички та цвинтарі можуть бути розвернуті у будь- який бік на любий кут, тому орієнтуватися можна тільки по старих культових спорудах.