Основні види багать.


В умовах виживання вогонь вкрай необхідний для будь-якої людини, як фізично, так і морально. Він дає можливість обігрітися, допомагає не впасти духом, швидко просушити одяг, на ньому кип'ятиться вода, готується їжа і, нарешті, його можна використовувати для подачі сигналів лиха.
        Для того щоб розвести багаття необхідно не тільки добути вогонь і підготувати матеріал, Вам обов'язково потрібно знати, як підтримувати вогонь, при цьому витрачаючи найменшу кількість своїх сил.
        Весь процес горіння передбачає присутність трьох складових – повітря, паливо та правильно влаштоване джерело тепла. Тому для різних цілей існують різні види багать.

 

1.  Багаття "Курінь".
 
        Це найпростіший та найпоширеніший вид багаття. Деякі його ще називають "Піраміда". Над розпалом похило складаються дрова у вигляді конуса, а між дровами залишаються відстані для піддування повітря. В результаті вийде щось схоже на курінь.
        Це багаття дає велике полум'я і сильний жар. Може використовуватися для швидкого обігріву людей, просушування одягу та освітлення табору, а також для подачі сигналу лиха.
         Недолік багаття: швидко прогорає та вимагає великої кількості дров.

 

2.  Багаття "Криниця".
 
        Найпоширеніший і простий вид багаття. Він дає широке полум'я і створює хороший жар. Може використовуватися для швидкого обігріву, просушування одягу та освітлення табору.
        Недолік багаття: погано підходить для приготування їжі через широке полум'я, відносно швидко прогорає і вимагає великої кількості дров.

 

3.  Багаття "Зірочка".
 
        Для влаштування такого багаття необхідні товсті сухі дрова, причому не має значення їх довжина. Дрова викладаються віялом від центру, що нагадує зірочку. У міру прогорання дрова посувають до центру.
        Це економний вид багаття. Він може дуже довго горіти без постійного підкладання дров, тому незамінний вночі для тривалого підтримування вогню. Добре підходить для приготування їжі, обігріву та просушування одягу.

 

4.  Багаття "Тайгове".
 
       У народі його ще називають "Мисливське". На товсту колоду з підвітряного боку викладаються віялом 5-8 дров різної довжини, які посувають по мірі їх згоряння. Під ними розпалюється розпал.
       Таке багаття незамінне в дощову погоду. По викладених віялом дровам стікає вода, що потрапила на вогнище, як по даху, і не потрапляє на полум'я.
       Цей багаття належить до економних видів багать. Воно може довго горіти без постійного підкладання дров. Багаття дає тепло в одну сторону, тому незамінне для обігріву при ночівлі. Може використовуватися для приготування їжі і просушування одягу. Крім цього, воно дуже зручне для невеликих односторонніх заслонів.

 

5.  Багаття "Нодья".
 
        Прекрасний вид багаття для ночівлі в холодну погоду. Для влаштування цього багаття потрібно: 3 сухостійних колоди діаметром до 30 см і до 2,5 - 3 метри завдовжки. Від діаметра і довжини буде залежати час горіння вогнища. На двох колодах, які кладуться в основу, робляться затеси з одного боку на всю довжину. Після цього вони кладуться щільно поруч, затесаними сторонами одна до одної, щоб між ними утворилася буква "V". Із зовнішнього боку ці колоди фіксуються кілочками, щоб вони не розійшлися в сторони. У зазорі, що утворився між колодами, розпалюється розпал (найкраще – палаюче вугілля з іншого вогнища), яке рівномірно розподіляється на всю довжину колод. Після того, як розпалювання добре розгориться, зверху кладеться третя колода. По мірі прогорання між нижніми колодами збільшується зазор, і вугілля може впасти на землю. Це може призвести до того, що багаття з часом може перестати давати жар. Щоб цього не сталося необхідно періодично зсувати нижні колоди.
        “Нодья” розгорається повільно, але горіти буде всю ніч. Якщо використовувати колоди товщиною в 25 см, тоді багаття горітиме близько 6-8 годин.
        Є ще один варіант цього багаття. Він складається не з трьох, а з двох колод. У даному варіанті колоди кладуться одна на одну. Для того, щоб вони не падали, з обох боків необхідно вертикально вбити по парі товстих колів. Розпалювати потрібно так само, як і “Нодью” з трьох колод.
       Багаття дає багато тепла і мало диму. Використовується для обігріву в холодну погоду та при мінусовій температурі, а також для невеликих односторонніх заслонів. Підтримання вогню не вимагає витрати сил. Може використовуватися для приготування їжі та сушіння одягу.

 

6.  Багаття "Фінська свічка".
 
        У різних джерелах можна зустріти й інші назви цього виду багаття: "індіанська свічка", "канадська свічка" або "шведський примус".
        Для влаштування цього багаття знадобиться лише одна колода 0,5 метра в довжину і десь 20-30 см в діаметрі. Найоптимальніша довжина – 2 діаметра колоди. Колоду необхідно розколоти в довжину на 4 рівні частини. Потім розчистити майданчик і встановити вертикально ці частини разом, а між ними хрест на хрест, на 2/3 висоти, перекласти палички однакової ширини. Щоб частини колоди не розлетілися під час горіння, а були стійкі, їх зовні необхідно зафіксувати, вбивши зовні по два кілочка на кожну частину колоди. Після того, як конструкція буде готова, в центрі потрібно розпалити розпал. Для того, щоб багаття прогорало рівномірно, необхідно правильно підбирати висоту колод.
        У випадку, коли при собі немає ні сокири, ні пилки, це багаття можна виготовити набагато простіше. Для цього необхідно знайти три колоди, бажано однакових в довжину, скласти їх вертикально впритул разом так, щоб самі рівні торці знаходилися вгорі, на одному рівні. Така конструкція дуже стійка. Далі в середині між складених колод розпалюється вогонь.
        Полум'я від запаленої "Фінської свічки" виходить досить яскравим, високим і інтенсивним. Це дає можливість добре освітити табір, і зігрітися. На такому багатті можна готувати їжу, поставивши посуд прямо зверху на торці колод. За 15-20 хвилин на такому багатті можна закип'ятити до 5 літрів води в казанку без кришки.
        Порівнюючи ці два варіанти "Фінської свічки", перевагу потрібно віддавати другому варіанту. По-перше, ця конструкція не вимагає спеціального інструменту і великої затрати сил. По-друге, це багаття матиме відмінну форму і полум'я буде горіти навіть через 6 годин після запалювання, в той час як перший варіант вже через 3 години горіння може втратити форму та почати складатися. По-третє, у другому варіанті через великий період часу багаття можна продовжувати використовувати для підігріву води та приготування їжі без додаткових пристроїв.
        Недолік багаття: Після вигоряння серцевини конструкція стає нестійкою, колоди завалюються в середину і багаття приймає вигляд куреня. Для того, щоб надалі підтримувати горіння, можна просто підкидати дрова.

 

7. Багаття "Вогнище".
 
        Даний вид багаття найбільш оптимальний при знаходженні в гірській місцевості, де найпростіше обладнати багаття з каміння. Для цього необхідно скласти з каменів вогнище круглої або прямокутної форми, залишивши з навітряного боку отвір для припливу повітря. Аналогічний вид багаття можна влаштувати в степу, використовуючи замість каменів нарізані шматки дерну.
        Це економічний вид багаття. Він не вимагає великої кількості дров. Нагріті камені віддають тепло, яке дасть можливість зігрітися та просушити одяг. Відмінно підходить для приготування їжі у вітряну погоду на відкритій місцевості.
        Крім цього, в сиру холодну погоду з його допомогою можна обладнати місце для відпочинку, зробивши зручну, теплу постіль. Для цього нагріті камені і гаряче вугілля після прогорання дров необхідно розкласти на всю довжину ліжка, а зверху накрити тонким шаром землі та накласти для м'якості ялинове гілля або листя. Така конструкція дозволить тривалий час зберігати тепло.
        Необхідно пам'ятати про те, що багаття, розведений під відкритим небом, буде зігрівати тільки звернені до нього поверхні. Тому, щоб поліпшити обігрів, необхідно використовувати стінку-відбивач. Вона не тільки буде відбивати тепло, але й змусить дим підніматися вгору. В якості стінки-відбивача можна використовувати природний рельєф, наприклад, великий камінь. Розташувавшись між багаттям і великим каменем, відбите від каменя тепло зігріватиме спину. Для поліпшення цього ефекту можна з іншого боку багаття зробити стінку-відбивач з підручних предметів. Якщо поблизу немає каменя, який відбивав би тепло, необхідно поставити за спиною другу стінку-відбивач.
       

Незалежно від того, який вид багаття Ви будете використовувати, завжди необхідно дотримуватися простих правил:


•    багаття повинно бути захищене від великого вітру;
•    багаття повинно бути забезпечене доступом повітря, інакше воно буде постійно гаснути, погано горіти й диміти;
•    для приготування їжі краще розводити багаття з невеликим полум'ям в центрі багаття;
•    тепло від багаття йде вгору, тому, щоб добре зігрівалася постіль, необхідно обладнати стінку-відбивач.
          Проявивши терпіння і трохи кмітливості, Ви завжди досягнете потрібного результату.