Небезпечна та безпечна вода


        Існує думка, що чиста вода знаходиться в ключах і джерелах, оскільки, проходячи крізь шар землі, вона очищається від шкідливих домішок і мікроорганізмів, і таку воду можна пити без усякого побоювання. Таку ж думку висловлюють про більшість проточних струмків, гірських річок з швидкою течією, тому що їх підживлюють ґрунтові води або тала вода льодовиків. Вода в них тече і тому просто не встигає забруднитися.

        З погляду санітарних норм, найбільш безпечною вважається вода, яка пройшла цілий комплекс ступінчастого механічного та хімічного очищення. Якщо раніше вважалося, що чиста вода знаходиться в ключах і джерелах, то сьогодні ситуація змінилася. Враховуючи викиди в атмосферу підприємствами промисловості різних хімічних сполук, техногенні катастрофи та випадання цих викидів у вигляді опадів, верхній шар води, до якого раніше копали колодязі, став непридатним для пиття. Проведені дослідження показали, що сьогодні залишається придатним для пиття без попереднього очищення тільки вода, яка знаходиться на рівні артезіанського шару.

        Але що робити, коли виникла ситуація, в якій немає можливості знезаразити воду і в той же час треба не допустити зневоднення організму? "Пити не можна померти" – де поставити кому?

        На відміну від швидкоплинних струмків і річок слабо проточні широкі рівнинні річки, озера, які заросли, ставки і болота запропонувати готову до вживання воду не можуть. Тому, підходячи до будь-якого джерела води Вас має насторожити, якщо навколо водойми немає зелені або валяються кістки тварин. Швидше за все, вода в ньому застійна, сильно забруднена і насичена різними хвороботворними мікроорганізмами. Тут найкраще перетерпіти спрагу до тих пір, поки на шляху не зустрінеться джерело або інша чиста водойма.

        Зараженість і забрудненість джерела з непроточною водою, яке викликає сумнів можна перевірити старим дідівським способом – плюнути у воду і подивитися, як поведе себе в ній слина. У чистій воді слина швидко розійдеться в сторони та розчиниться, а в забрудненій і застійній воді вона стоятиме у вигляді згустку. Зрозуміло, що подібний експрес-аналіз не здатний виявити всі хвороботворні мікроорганізми, тому краще перестрахуватися. Цю воду можна набрати і пити її, тільки після відповідної фільтрації та дуже ретельного кип'ятіння, а для зменшення відчуття спраги в цей період можна смоктати кісточки від плодів або чистий камінчик. Це полегшить стан під час переходу.

        Водою, не придатною для пиття, можна тільки прополоскати рот і в жодному разі її не ковтати, тому що можна викликати гострий кишковий розлад, який підсилить і прискорить зневоднення. Такою водою можна тільки обтирати обличчя, шию, змочувати одяг і головний убір.

        Вода в умовах виживання завжди стоїть на першому місці. Без води людина може прожити 3 дня, тому необхідно зробити все можливе, щоб у цей період вийти до людей. В крайньому випадку, коли вода для пиття непридатна, немає можливостей очистити воду та врятуватися від безводної смерті, а від вживання цієї не знезараженої води є небезпека захворіти діареєю, тоді, однозначно, краще підхопити діарею, вийти до людей і потім вилікуватися, ніж померти. Тому у Вас може бути тільки один шанс, а для цього потрібно бути впевненим у своїх силах.