Як знайти воду там, де її немає?


        Досить часто можна зіткнутися з ситуацією, коли потрібно поповнити запаси води, щоб уникнути зневоднення, а навколишня місцевість без водойм або зовсім – посушливий степ, нагір'я або пустеля. Коли не вдається знайти джерело води в лісі або горах – це одна ситуація, але коли з подібною проблемою зіштовхуєшся в степу або пустелі – це зовсім інша історія.

        Що ж робити, якщо відшукати відкриту водойму не вдалося? Де взяти воду? Як знайти потрібну воду там, де її немає? Потрапивши в таку ситуацію, коли води в чистому вигляді немає, не потрібно впадати у відчай. Просто необхідно знайти можливість добути воду якимось іншим способом.

        Перше і саме основне правило – спускатися в низини, яри, шукати місця стоку води, йти по руслах річок, нехай навіть пересохлим, і там шукати ґрунтові води. Їх рівень і кількість залежать від рельєфу місцевості та характеру ґрунту, тому ґрунтову воду часто можна знайти недалеко від поверхні. Досить викопати в найглибшій частині невелику ямку, як через деякий час вона почне заповнюватися водою, яку пити просто так небезпечно – треба кип'ятити!

        Не можна забувати  і про природні ознаках близькості води, якими є:

  • туман;
  • рясна ранкова роса;
  • місця, де ростуть верба, бузина, ситник, солянка, рогіз (очерет);
  • місця роїння мошок і комарів;
  • напрямки польоту птахів на світанку і на заході сонця, а також напрямок звірячої стежки (вони відвідують водойми як мінімум раз на день).


         Найпростіший спосіб добути воду – це збір дощової води влаштуванням різних водозбірників, наприклад, обв'язати тканиною дерево.

        Не варто забувати про таке чудове явище, як роса. Намотавши на щиколотки ніг тканину (майка, футболка і т.д.) і побігавши вранці по росі 30 хвилин, можна зібрати з кожної ноги до 100-150 грам води. Росою не тільки можна напитися, але й також вмитися та освіжитися, щоб бадьоро боротися за виживання.

        Крім цього, джерелом рідини можуть служити різні дерева, рослини та їстівні ягоди і плоди, в яких міститься багато вологи. Крім цього волога концентрується в товстому шарі моху, який необхідно просто вичавити і пити, так як мох містить багато йоду, який володіє антибактеріальними властивостями.

        Навесні та в інші сезони не можна забувати про березовий і кленовий сік (за 1 день від 5 беріз можна зібрати до 20 л соку). Навіть ясен може в перші два тижні початку сокоруху подарувати солодкуватий сік, який пізніше на смак стає терпко-гірким. Також можна добути сік з виноградної лози. Спосіб дуже простий: глибоко надрізати лозу якомога вище, потім перерізати її біля самої землі і підставити ємність.

        Ще один спосіб отримання води – це метод конденсації випарів. Тут можна використовувати кілька варіантів. Найпростіше набити соковитою травою поліетиленовий мішок і покласти на сонці. Другий варіант – "сонячний дистилятор". Для цього достатньо викопати невелику яму, на дно нарвати і покласти пучки трави, листя, а в центр поставити ємність для збору конденсату. Зверху яма накривається поліетиленом і на його середину кладеться невеликий вантаж, щоб внизу утворилася воронка. Крапельки конденсату будуть стікати в ємність по внутрішній поверхні плівки.

        У кам'янистій же землі води зазвичай менше і знайти її складніше. Тому в горах треба шукати воду на тінистих вертикальних схилах, стінах ущелин, де вона стікає по породі або корінням рослин. Також в горах при наявності снігу або льоду, достатньо їх розтопити, тільки в жодному разі не їсти сам сніг.

        У посушливих регіонах, в пустелі та степу, щоб знайти джерело води, потрібно шукати оазис, старе русло річки або шукати порятунок у місцевих жителів. Без води в пустелі можна не протягнути навіть один повний день, тому в пустелі, не пересихаючі відкриті джерела позначаються мешканцями різними способами. Тому заглядайте під купи хмизу, пам'ятаючи про змій, звертайте увагу на споруди з гладких круглих каменів, складених у формі піраміди, всередині яких є невелике заглиблення для збору конденсату.

        Крім цього, в пустелі знайти воду допоможуть птахи (вони зазвичай кружляють над джерелами), рослинність і звірині стежки. З деяких кактусів та інших рідкісних рослин пустель і саван, можна отримати вологу, при цьому потрібно добре розбиратися у цих пустельних рослинах, так як багато з них отруйні.

        Потрапивши на морський берег, зневірятися не варто. Способів всього декілька:

  • Спеціальні таблетки, якщо вони є в арсеналі рятувальних засобів.
  • Збір дощової води, а також і копанням ямки в низині на піщаній мілині, за першою дюною під час відливу приблизно в 100 метрах вище від мітки повної води (є шанс наштовхнутися на 5-ти см шар прісної води). Тут збирається дощова вода. Припиняти копати треба тоді, як тільки буде виявлений вологий пісок (нехай волога збирається на дні ями). Якщо прокопати глибше, то може з'явитися солона вода.
  • Опріснення морської води шляхом дистиляції через конденсацію випарів.
  • Велика кількість вологи мають кокоси, ананаси, банани, манго і т.п. Також достатню кількість рідини можна знайти в пальмі. Досить зрубати невелику пальму, зняти кору, і в середині буде світле волокно, повне вологи і вітамінів.


         Завжди потрібно пам'ятати про те, що повністю заповнити запаси води в організмі за рахунок ось таких хитрощів і альтернативних джерел вологи вдається не завжди. Тому при першій же можливості необхідно максимально наповнювати водою фляги, пляшки або інші ємності, щоб уникнути зневоднення.