Сигнали "Земля-Повітря"


Основна умова для порятунку – повідомити іншим про те, де Ви знаходитеся та що Вам потрібна допомога. Добре, коли є зв'язок, але якщо його немає, тоді потрібно скористатися загальновизнаними сигналами лиха.

Найвідоміший з сигналів – "SOS". Букви "SOS" в перекладі з англійської являють собою абревіатуру з перших літер слів фрази "Врятуйте наші душі". Прийняті за стандартний сигнал лиха, бо при поданні сигналу азбукою Морзе мають характерне звучання, яке неможливо переплутати- три крапки, три тире, три крапки. "SOS" можна написати великими літерами на землі, можна передати по радіо за допомогою азбуки Морзе чи іншими відомими Вам способами.

Також сигнал лиха може бути поданий за допомогою табельних або підручних засобів, використовуючи сигнали міжнародній кодової таблиці, за допомогою радіосигналу або звуку, а також з використанням сигнальних багать. 

Радіосигнали.


Багато рятувальних засобів комплектуються радіопередавачами, які налаштовані на аварійну частоту та можуть посилати сигнали, за якими можна встановити місце розташування людини, яка подала цей сигнал. Але не завжди цей радіосигнал може бути ефективний, так як більшість аварійних передавачів вельми обмежені в радіусі дії, тому що вони працюють в метровому діапазоні і тільки в зоні прямої видимості, коли немає перешкод. Тому, з метою економії заряду батарей, сигнал лиха слід послати з періодичним і регулярним його повторенням. Якщо хтось почує Ваш сигнал, то зрозуміє, що сигнал може знову повторитися.

Що ж стосується бортових передавачів, то вони, на відміну від аварійних, можуть працювати в різному хвильовому діапазоні.

Піротехнічні засоби.

Сигналом лиха прийнято вважати одну або декілька яскраво-червоних або малинових ракет, що пускаються поодинці через короткі проміжки або довге червоне світло плануючої парашутної ракети.

Також в якості вигнала лиха можуть бути витлумачені вогні будь-яких ракет, які пускаються серіями по три штуки, з невеликими інтервалами між пострілами. 

Міжнародна кодова таблиця сигналів "земля-повітря".

Міжнародні сигнали лиха "земля-повітря" у вигляді певних символів кодової таблиці допоможуть повідомити про Ваші основні потреби і збільшити шанси на Ваш порятунок.

Символи цієї таблиці викладаються на землі, на відкритих місцях, які добре проглядаються з повітря. Тому при виборі місця розміщення сигналу на землі завжди необхідно вивчати місцевість і використовувати горизонтальні ділянки або ділянки на тих схилах, з яких найбільший сектор видимості. Це ж стосується і світлових сигналів. Для них краще вибирати високі місця.

До світлових сигналів ставляться сигнальні вогнища, а також сигнальні дзеркала.

Сигнальні багаття.

Вогонь і дим – це прекрасний спосіб привернути до Вас увагу. Влаштування сигнальних багать є одним з перших завдань, після того як будуть вирішені нагальні проблеми.

Сигнальне дзеркало.


Сигнальне дзеркало – один з кращих способів подачі сигналу лиха за допомогою сонячного "зайчика", який володіє гарним ефектом виявлення свого місця розташування в сонячну погоду.

Звукові сигнали.

Звук завжди привертає увагу, особливо в зоні прямої видимості, коли допомога недалеко, а Ви не здатні дістатися до неї. У цьому випадку може бути досить крику або, якщо є свисток, з його допомогою можна подати звуковий міжнародний гірський сигнал лиха. Він подається точно так само, як і "SOS" – шість свистків в хвилину, потім хвилина мовчання, а потім все повторюється.

Жестові сигнали.


Жестові сигнали можна ефективно використовувати, щоб привернути до себе увагу в межах візуального контакту. Для цього використовують знаки міжнародної аварійної жестової сигналізації.

Всі загальновизнані міжнародні сигнали лиха "земля-повітря" зведені в одну кодову таблицю. Вам немає необхідності запам'ятовувати всі існуючі сигнали. Вам потрібно запам'ятати лише основні з них, які наведені.

       

Міжнародний стандарт розміру сигналу – 10 метрів в довжину, 3 метри завширшки і 3 метри між знаками, але не менше, ніж 2,5 метра, тому що з великої відстані або висоти знак буде зливатися в пляму.

        Для обладнання сигналу можна використовувати все, що є під руками: рятувальні жилети, розрізану на шматки тканину, колоди дерев або каміння, уламки транспортного засобу, хвойний лапник або гілки дерев, зв'язані в довгі джгути рослини. На березі річки чи моря можна використовувати гальку або викинуті прибоєм водорості.

        Якщо трапилося так, що у Вас немає з чого викласти сигнал, тоді його можна не викладати, а викопувати. Для цього можна зняти дерен, перевернути землею вгору і акуратно викласти на траву вздовж траншеї. Це дасть можливість збільшити ширину знака.

        У зимовий період на снігу сигнал "малюється" за допомогою золи від прогорілого багаття або витоптується. Дно витоптаних траншей викладається будь-яким темним матеріалом. Основне правило при обладнанні траншей – не топтатися поруч з ними, щоб замість чітко сигнального знака, який можна прочитати, не вийшли десятки стежок, що йдуть в різні боки.

       Обладнані таким чином сигнали можуть працювати як вдень, так і вночі, якщо вночі в поглибленнях розвести вогонь.

        Перебуваючи в пустельній місцевості, де вибір матеріалу невеликий, сигнал лиха можна подавати за допомогою тіні. Для цього найефективнішим сигналом буде розвішування на кілках, вбитих у пісок, полотнищ тканини або навіть шматки паперу, які можуть бути будь-якого забарвлення, бо відбивати сигнал будуть не тканина або папір, а тінь, яка ними відбивається. Такий сигнал може "працювати" тільки два рази на добу – вранці та ввечері, коли тінь досить добре може читатися з повітря.

        Головне і основне правило – сигнал повинен бути яскравим і контрастувати на фоні місцевості, щоб сигнал можна було легко помітити. Простіше кажучи, на світлому фоні знаки повинні бути як можна більш темними, на темному фоні – максимально світлими.

Сигнальні вогнища – це один з найпростіших, найдревніших і найдоступніших способів подачі сигналів.
       

Саме основне, що потрібно знати, – ефективність сигнального багаття буде залежати від місця його розведення. Місце для сигнального багаття необхідно вибрати недалеко від Вашої стоянки, яке добре видно на великій відстані, як із землі, так і з повітря. Краще всього для цих цілей підійдуть місця, які добре проглядаються як з повітря, так і по горизонту: височини, схили пагорбів, відкриті галявини, широкі просіки і відкритий берег річки чи моря. Якщо розвести багаття в густому лісі або на дні ущелини, то користі від нього в якості сигналу може бути небагато.

         Згідно загальноприйнятим міжнародним сигналам лиха прийнято розводити три багаття, які можуть розташовуватися або на одній лінії, або у вигляді рівностороннього трикутника.
Відстань між багаттями повинно бути не менше 30-50 метрів. Для забезпечення можливості посадки літака або вертольота обладнуються 5 багать у вигляді літери "Т", які вказують місце, придатне для посадки.

        Для того, щоб подавати сигнал лиха за допомогою багать, Вам необхідно подбати про те, щоб Ваше багаття горіло і було видно в будь-яку погоду. Для цього необхідно підготувати запас дров у кожного багаття. Занадто багато дров не буває, тому нехай краще більше, ніж у найвідповідальніший момент їх не вистачить. Крім цього, на випадок поганої погоди у кожного багаття потрібно підготувати і запас надійної розтоплення.

        Найбільш ефективний сигнал від багаття – димової сигнал. Для збільшення кількості диму в багаття потрібно підкидати сирі гілки, ялиновий лапник або траву. Такий дим буде добре помітний. Також потрібно пам'ятати і про колір диму. У ясну, сонячну погоду добре помітний білий дим, а в зимову і похмуру літню погоду добре буде проглядатися чорний дим. Для цього потрібно додавати в багаття шматки гуми, солярку, пластик або промасленого ганчір'я, якщо, звичайно, у Вас це буде в наявності. Тому, краще всього подавати комбінований сигнал – густий білий і темний дим від двох близько розташованих один до одного багать.

        У нічний час колір диму не видний, тому потрібно використовувати яскраве вогнище з сухих дров. Яскраве полум'я легко можна побачити з повітря на відстані до 20 км, а з землі – до 10 км.

        При обладнанні сигнального багаття в дощову або сиру погоду його краще робити каскадним, двох або трьох ярусним. На нижньому ярусі викладається у вигляді куреня розпалювання і сухі невеликі гілки, а верхні яруси, які мають утворити вологозахисний дах, потрібно викласти з сухого ялинового лапника або з гілок дерев листяних порід з підсохлими листям. Після загоряння розтоплення в каскадному порядку будуть загорятися всі верхні шари.

       Перебуваючи в сирій місцевості, а тим більше на болоті, на сильно зволоженому ґрунті для влаштування сигнального багаття необхідно обладнати підкладку або поміст на невеликій висоті, що дасть можливість ізолювати дрова від вологи.

        Перебуваючи на плоту, для того щоб колоди плоту не зайнялися, на них зверху треба викласти подушку з каменів, землі, дерну або піску. Особливо добре ці багаття помітні, коли плоти стоять на якорях посеред водойми.

        Якщо з якої-небудь причини Вам вдалося розвести тільки одне багаття, тоді його рекомендується періодично чимось прикривати: шматком тканини, пучком густих гілок або загороджувати своїм тілом. Прикриваючи і відкриваючи полум'я можна передавати сигнал лиха за допомогою азбуки Морзе – три короткі, три довгих, три коротких, пауза і знову повторити.

         Важливо пам'ятати – для швидкого та гарантованого розпалювання сигнальних багать біля них потрібно обладнати цілодобовий спостережний пост, де розпалити і підтримувати в невеликому багатті постійний вогонь, щоб миттєво розпалити основне сигнальне багаття. Це Ваша гарантія швидкої подачі надійного сигналу.

Пускання з використанням дзеркала яскравого сонячного "зайчика" – один з кращих способів подачі сигналу лиха в сонячну погоду.       Існує кілька різних за конструкцією сигнальних дзеркал, які в спеціальній літературі називають – геліограф, що в дослівному перекладі означає "ми сонцем". Як правило, сигнальне дзеркало завжди входить в комплектацію НАЗ (недоторканного аварійного запасу).

        Аварійні комплекти найбільш часто комплектуються малим сигнальним дзеркалом. Дальність виявлення сигналу, що подається таким сигнальним дзеркалом, може досягати до 14 км. Крім цього, сигнальним дзеркалом можна подавати сигнал в повний місяць вночі і навіть в туманному серпанку.

        Принцип роботи штатних сигнальних дзеркал простий. Щоб подати сигнал про допомогу, в цьому дзеркалі необхідно зловити сонячний "зайчик" на близько розташованому предметі, поєднати його з прицільним отвором, а потім направити його в бік цілі. Коли "зайчик" потрапить у поле зору прицільного отвори, його буде видно як яскраву зірочку.

         Коли у Вас немає спеціального сигнального дзеркала, тоді його можна виготовити з відполірованої до дзеркального блиску будь-якої металевої пластини. Чим краще буде відполірована робоча поверхня "дзеркала", тим далі буде видно "зайчик". Потім в центрі пластини потрібно акуратно пробити круглий, до 0,5 см отвір, через який необхідно спостерігати за ціллю (літаком, кораблем або машиною). Далі, не втрачаючи об'єкт стеження, повертати дзеркало, із зовнішнього його боку, до сонця. Коли Ви потрапите сонячним "зайчиком" в ціль, тоді починаєте повільно похитувати дзеркало, створюючи відблиски, які рухаються по всій площі об'єкта. Це виключить можливість того, що об'єкт не побачить поданий знак, тому що нерухоме відображення може залишитися непоміченим.

        В якості матеріалу для виготовлення сигнального дзеркала можна використовувати будь-який уламок дзеркала, дзеркала заднього виду або відбивач фари автомобіля, бляху, фольгу, обгортки від шоколаду або цукерок. Також далеко видно блиск добре відполірованого широкого леза ножа, дна консервної банки або полотна від пилки.

        Принцип роботи такого "сигнального дзеркала" простий. Потрібно, утримуючи дзеркало однією рукою близько обличчя або притискаючи торцем задньої стінки до щоки, повернути його таким чином, щоб відбитий "зайчик" був направлений в потрібну сторону. Потім витягнути іншу руку в напрямку цілі та "посадити" цю ціль на кінчик піднятого вгору великого пальця. Обертаючи площину дзеркала, домогтися, щоб відбитий відблиск потрапив на великий палець. Продовжуючи утримувати великий палець на об'єкті та одночасно в промені "зайчика", повертатися в напрямку руху об'єкта. До тих пір, поки Ви будете бачити на зрізі пальця ціль і світло сонячного "зайчика", це буде гарантувати, що сигнал спрямований убік об'єкта. Повільно похитуючи дзеркало, створювати рухаються відблиски по всій площі об'єкта.

       Для того, щоб зрозуміти принцип роботи дзеркала, Вам спочатку необхідно потренуватися в подачі сигналу на невеликих відстанях.

В екстремальній ситуації не можна обмежуватися подачею одного або двох сигналів. Сигнал лиха буде ефективний тільки тоді, коли він подається комплексно: викладання знаків на землі, вогонь і дим, сигнали дзеркалом, звуком і т.д. При цьому не потрібно забувати про саму людину. Тільки в різноманітності подачі сигналу лиха збільшується ймовірність, що його помітять.


        Щоб привернути до себе увагу в межах візуального контакту необхідно ефективно використовувати жестові сигнали. Для цього потрібно подбати про те, щоб Вас добре було видно – вийти на відкрите місце, надіти, по можливості, яскравий одяг, розмахувати яскравими шматками тканини, а вночі використовувати факел або ліхтарик.
        Як і з міжнародними кодовими знаками, які викладаються на землі, існують знаки міжнародної аварійної жестової сигналізації. Вони подають пілотам пошукових літаків і вертольотів конкретну інформацію. У цій таблиці наведено багато різних сигнальних знаків. Не завжди можна згадати всі ці знаки, тому Вам потрібно запам'ятати всього два сигнали, які прийняті і використовуються в наших, вітчизняних ВПС.
Знизившись, пілот розбере які подаються Вами знаки кодової таблиці і дим сигнального багаття і, нарешті, розгляне Вас самих і Вашу жестову сигналізацію.